Początki szczecińskiego clubbingu sięgają lat '90. Wtedy powstały liczne „nielegale”, a imprezy z cyklu „Techno Dance Mission” przyciągały tysiące szczecinian. Później nastąpiła ewolucja i drogi imprezowiczów oraz organizatorów potoczyły się w różnych kierunkach. Teraz organizatorzy mają duże problemy z przyciągnięciem ludzi. Jakie są tego przyczyny? Co można zrobić, by sytuację poprawić?

Połączone ekipy kolektywu PandaKru oraz portalu wSzczecinie.pl postanowiły pozbierać opinie na temat takiego stanu rzeczy, realizując film dokumentalny.

Szczeciński clubbing - kiedy się zaczął i jakie były jego początki. Przez jakie etapy przeszedł, gdzie znajduje się obecnie? W którą stronę zmierza? Dlaczego kiedyś ludzie przychodzili tłumnie do lokali, a teraz jest problem z frekwencją na tematycznych imprezach klubowych? Jakie są tego przyczyny i gdzie szukać rozwiązania? Co można zrobić by poprawić sytuację?

Odpowiedzi na te pytania w filmie dokumentalnym „Szczecin Calling", dla którego wywiadu udzieliły legendarne szczecińskie ekipy, producenci, didżeje, promotorzy imprez oraz właściciele klubów.

Chcemy pokazać, że scena oraz clubbing ewoluuje - od podziemia do komercji, od komercji do underground'u - zmiany na scenie klubowej są nieuniknione. W dalszym ciągu na scenie klubowej można znaleźć pasjonatów i fanów dobrego elektronicznego brzmienia, którzy kochają muzykę, kochają to co robią i to chcemy w filmie m.in. pokazać.- mówi Adrian Janowski, współrealizujący z Niną Pankiewicz i Wojciechem Wirwickim dokument „Szczecin Calling".

 

Zaraz po premierze odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości:

Szymon "Zombie" Karpierz - Przygodę z tworzeniem muzyki rozpoczął około '97 roku grając liveacty z dwóch komputerów Amiga 500. Swoje produkcje nieustannie poszerza o eksperymenty z ambientem, hop-hopem czy drill'n bassem. Zawodowo zajmował się m.in prowadzeniem rowerowej firmy kurierskiej poprzez produkcję podkładów do gier i filmów krótkometrażowych do oprowadzania wycieczek po schronie przeciwatomowym. Prowadził audycje w rozgłośniach ABC oraz SZCZECIN.FM. Obecnie organizuje szereg imprez oraz przygotowuje warsztaty didżejskie i producenckie.

Paweł Krzych - Twórca SzczecinBlog.pl, pasjonat wszystkiego co związane ze Szczecinem. Czynny obserwator i informator tego co się dzieje w naszym mieście. Co miesiąc swoim serwisem dociera do ponad 70 tys. szczecinian.

Bartosz Sawicki - Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Boogie Brain", współzałożyciel i były współwłaściciel Klubu Sztuki Niepopularnej "Alter Ego", politolog, poeta, fotograf. www.bartoszsawicki.com

Tomasz Scech - Współwłaściciel klubu City Hall, jeden z współzałożycieli legendarnej Cafe Taras. Obecnie właściciel klubu Pierwsze Miejsce oraz klubokawiarni Popularna.

Adrian Janowski - Połowa składu PandaKru, zamieszany w sporo projektów m.in. inicjatywę Szczecin United. Organizator, koordynator oraz promotor elektronicznych dźwięków najwyższej jakości. W poszukiwaniu muzycznych inspiracji podróżuje po kraju oraz odwiedza zagraniczne festivale, by potem dzielić się muzycznymi bookingami na imprezach. Zawodowo freelancer-konsultant w branży IT.

Piotr Wachowicz - Z wykształcenia polonista. Pracę zaczynała w „Gazecie Wyborczej”. Od 1998 roku w Zakładach Chemicznych „POLICE” SA jako szef działu PR i rzecznik prasowy, tu m.in. stworzył dział PR Spółki, strategię wizerunkową, System Identyfikacji Wizualnej, koordynował działania komunikacyjno-wizerunkowe dla grupy spółek zależnych. Odpowiadał za wizerunek Spółki, relacje z mediami i kampanię wizerunkową związaną z debiutem Z.Ch. „POLICE” SA na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od 2007r. jest odpowiedzialny za promocję i informację w Urzędzie Miasta Szczecin. Zbudował zespół komunikacji społecznej i marketingowej. Koordynował proces projektowania i wdrożenia strategii marki Szczecin Floating Garden 2050 project. Nadzoruje takie projekty jak m.in. akademicki Szczecin, wdrożenie Systemu Informacji Miejskiej, koordynuje działania z zakresu informacji miasta, on-line, turystyki oraz kampanie marketingowe Szczecina.

Całość dyskusji będzie moderował Jarek Jaz - Dziennikarz, promotor, bloger, związany nie tylko ze szczecińską kultura klubową praktycznie od zawsze.

 

Po premierze film będzie można zobaczyć w odcinkach na portalu wSzczecinie.pl.

Premierowy pokaz odbędzie się równolegle w 3 salach Inkubatora Kultury. Organizatorzy nie przewidują rezerwacji. Pierwsze 200 osób będzie mogło zobaczyć projekcję.

Oficjalne afterparty

Po premierze oficjalne afterparty, mające pokazać że clubbing wraca do ciekawych miejscówek. Projekt audio–wizualny „Detroit – Berlin” odbędzie się w starej lakierni Polmozbyt przy ul. Mieszka I 63-64. Wystąpi Delano Smith – legenda ciesząca się olbrzymim szacunkiem pionierów z Detroit oraz całego elektronicznego świata oraz Ed Daveport, ceniony dj i producent zręcznie balansujące między deep house, dub i techno.

 

6X2012, 19:00

Szczeciński Inkubator Kultury - Kino Obserwatorium

wstęp wolny na projekcję filmu i panel dyskusyjny