Pięć nieprzeciętnych wydarzeń przygotowali organizatorzy tegorocznej edycji Szczecin Jazz. Festiwal zainauguruje zespół najsłynniejszego polskiego Kubańczyka Jose Torres Trio. Ten koncert już 2 marca w klubie Jazzment. W kolejnych dniach szczecinianie będą mogli usłyszeć m.in. materiał z najnowszego albumu znakomitego saksofonisty Kenny'ego Garretta oraz przeżyć wieczór w Hawanie, nie wyjeżdżając ze Szczecina. Na finał szykowany jest koncert prawdziwej legendy jazzu, którą niewątpliwie jest Dee Dee Bridgewater!

Marzec w Szczecinie upłynie przy dźwiękach jazzu. To wszystko za sprawą międzynarodowego festiwalu Szczecin Jazz 2024, który rusza już 2 marca od koncertu Jose Torres Trio. 

Najsłynniejszy polski Kubańczyk

To najnowszy projekt Jose Torresa, przy którym współpracuje z Bianką Urbanowską oraz pianistą z Wenezueli – Christianem Morą. Wrocławska wokalistka od wielu lat w różnych składach koncertuje z muzykami z całej Polski, m. in. z Bogdanem Hołownią, Mateuszem Kurkiem, Jackiem Prokopowiczem, Flavio Gulottą i Stanem Breckenridge. W 2020 roku wydała pierwszą solową płytę zarejestrowaną w… Przestrzeni Kreacji Niemożliwych w Toruniu.

Jose Torres z urodzenia jest hawańczykiem, a z wyboru mieszkańcem Wrocławia. Od ponad 40 lat aktywnie działa na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej. W grze na instrumentach perkusyjnych uważany jest za wirtuoza i w tej roli współpracował z największymi w Polsce, m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Zbigniewem Preisnerem, Stanisławem Soyką, Ewą Bem, Grzegorzem Ciechowskim, Tomaszem Stańko. Z kolei Christian Mora to wenezuelski pianista, wokalista, aranżer i kompozytor, który od 2 lat mieszka w Polsce. 

Taka konfiguracja zapowiada zatem ognisty i muzycznie wyrafinowany wieczór! Będzie można się o tym przekonać już w sobotę w klubie Jazzment. 

Duch afrykańskich przodków

7 marca na scenie filharmonii w Szczecinie wystąpi saksofonista Kenny Garrett, uznawany za jedną z największych gwiazd światowego jazzu i jednocześnie najbardziej wpływowego żyjącego mistrza tego gatunku. Amerykański muzyk wraca do „lodowego pałacu”, by premierowo zaprezentować publiczności Szczecin Jazz materiał ze swojego ostatniego albumu „Sounds from the Ancestors”, który zdobył aż pięć nagród Grammy. W nowych utworach artysta odwołuje się do ducha afrykańskich przodków, do nabożeństw, recytowanych modlitw, pieśni z pól i hipnotycznego rytmu bębnów. Płyta „Sounds from the Ancestors” to również hołd złożony Royowi Hargrove’owi i dwóm pionierom perkusji, którymi byli Art Blakey i Tony Allen – obaj muzycy przyczynili się do ewolucji jazzu i rozwoju afrobeatu. „Sounds from the Ancestors” to „wycieczka” w świat bogatej historii jazzu, R&B i muzyki gospel, co z pewnością będzie można poczuć podczas czwartkowego koncertu.

Dzień Kobiet w stolicy Kuby

W ramach festiwalu Szczecin Jazz przygotowano również specjalny koncert z okazji Dnia Kobiet. Tym razem pod hasłem Havana Night. 8 marca Szczecin Jazz i Courtyard by Marriott zapraszają na niezapomnianą noc wypełnioną dźwiękami jazzu, kubańskimi smakami, a nawet pokazem mody. 

W programie znalazł się koncert muzyki kubańskiej w wykonaniu zdobywcy Latin Grammy – Carlosa Sarduya i jego wspaniałego zespołu Groove Messenger. Na scenie pojawi się też niezwykła wokalistka z Barcelony – Marinah, autorka świetnego albumu „Afrolalio”. Poza tym goście obejrzą pokaz mody w stylu upcykling, czyli używane rzeczy, które „zyskają nowe życie i znaczenie”. W rolach modelek i modeli wystąpią znane z życia publicznego szczecińskie osobistości. Wszystko po to, aby wesprzeć zbiórkę na szczytny cel – działania Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Wydarzenie, na którym będą rozbrzmiewały tropikalne rytmy i oczywiście rumba, poprowadzą Anna Giniewska oraz prof. Jerzy Sieńko. 

Zaśpiewają jednym głosem w złotej sali

13 marca główny pomysłodawca Szczecin Jazz – Sylwester Ostrowski – w złotej sali filharmonii zaprezentuje projekt „One Voice”.

Szczeciński saksofonista w ostatnich latach współpracował z wokalistkami światowej renomy. To m.in. Erykah Badu, Deborah Brown czy Lizz Wright. Aktualnie tworzy dużo piosenek dla Dorrey Lin Lyles i grupy Rey & Syl. Koordynuje również projekt „One Voice”, który zainaugurowano w listopadzie ubiegłego roku. Wielki finał, czyli premiera wspólnego albumu muzycznego, nastąpi właśnie 13 marca podczas gali koncertowej „One Voice”. Tego wieczoru w złotej sali filharmonii w Szczecinie wraz liderem wystąpią uczestnicy projektu – zespół Rey & Syl oraz Dorrey Lin Lyles, dobrze znana szerszej publiczność z przeboju „It's Raining Men”. Amerykańska wokalistka łączy gospel z bluesem, soulem i jazzem, jest również laureatką prestiżowej nagrody McDonald's Gospelfest Award. 

Wybitna wokalistka na finał

Dzień później w Teatrze Polskim w Szczecinie będzie można zobaczyć występ jednej z najlepszych współczesnych wokalistek jazzowych, jaką niewątpliwie jest Dee Dee Bridgewater! To wszechstronna artystka. Zdobyła uznanie nie tylko jako wokalistka, ale i aktorka teatralna oraz autorka programu radiowego National Public Radio „JazzSet with Dee Dee Bridgewater”, który prowadziła przez 23 lata! W swojej karierze otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym dwie statuetki Grammy (m.in. za album „Dear Ella” z kompozycjami Elli Fitzgerald). Jej muzyka to połączenie jazzu, soulu, R&B, bluesa i gospel, a jak podkreślają organizatorzy, niesamowity głos i wyjątkowy styl interpretacji sprawiają, że każdy koncert jest niepowtarzalnym i niezapomnianym doświadczeniem. Dee Dee Bridgewater swoją muzyką potrafi wyczarować niesamowite emocje i poruszyć najgłębsze struny duszy. Koncert jednej z największych legend jazzu już 14 marca. 

Bilety są nadal dostępne. Szczegóły na https://www.biletomat.pl/bilety/organizator/SAA/