Świat Książki to wydawnictwo, które istnieje od 1994 roku . Szacuje się, że pod tym szyldem ukazuje się rocznie kilkaset nowych tytułów z różnych dziedzin. W Szczecinie działają dwie księgarnie tej oficyny. Pierwsza, dobrze już znana lokalnym wielbicielom książek– znajdująca się przy ul. Śląskiej 8 oraz jeszcze chyba nie przez wszystkich odkryty punkt w Centrum Handlowym „Piast” przy ulicy Mieszka I 73.

Warto czytać

Niewątpliwie Świat Książki dba o swoich czytelników. Oprócz typowych akcji promocyjnych celem wydawnictwa jest popularyzacja słowa pisanego poprzez organizowanie spotkań z pisarzami. Do tej pory w księgarniach Świata Książki w Szczecinie gościli m.in. Joanna Szczepkowska, Monika Szwaja, Janusz Leon Wiśniewski, Witold Bereś, Manuela Gretkowska i Piotr Pietucha . W każdej księgarni wydawnictwa znajduje się kącik klubowy czyli stolik przy którym można porozmawiać o książkach. Warto też dodać, ze w kalendarzu mamy kilka dni, które są szczególną okazją do tego by przypomnieć o tym, że warto czytać Najważniejszym jest na pewno 23 kwietnia czyli Światowy Dzień Książki, ale inne „przydatne” daty to 1 czerwca oraz np. Mikołajki. Wówczas także są organizowane przez Świat Książki promocje, zabawy dla dzieci, spotkania.

Bestsellery

Co najlepiej się obecnie sprzedaje ? Zapytany o tzw. bestsellery, pan Przemysław Balcerek, pracujący w punkcie Świata Ksiązki na Mieszka I powiedział mi, że „dużym powodzeniem cieszy się tzw. literatura kobieca. Przede wszystkim książki autorstwa Danielle Steel, ale również chociażby seria o Toskanii napisana przez Frances Mayes. Poza tym wciąż klienci pytają o pozycje z kręgu fantastyki – choćby książki Andrzeja Sapkowsiego, ale także różne pozycje mniej lub bardziej dotyczące wampirów i zjawisk nadprzyrodzonych (to niewątpliwie skutek popularności filmu „Zaćmienie” Z innych tytułów, które bardzo dobrze się sprzedawały wymienić trzeba poradniki tzn. opracowania Pierre`a Dukana oraz „Sekret” Berne`a. Chyba zawsze czytelnicy darzyli uznaniem kryminały, a ostatnio najbardziej zostały docenione takie tytuły jak „Erynie” Marka Krajewskiego, książki z serii „Millenium” Stiega Larssona. Każda nowa pozycja Harlana Cobana również jest bardzo oczekiwana”Wydawnictwa albumowe, które w ostatnim czasie najczęściej były kupowane przez szczecinian to dwie pozycje o charakterze historycznym autorstwa Janusza Ciska „Piłsudski” oraz „Do niepodległości” (stworzona wraz z Markiem Ciskiem).Wśród audiobooków zaś cały czas występuje największe zapotrzebowanie na dokonania wspomnianego już szwedzkiego pisarza – czyli Stiga Larssona. Ogólnie ich nakłady nie są jednak porównywalne z liczbami dotyczącymi „zwyczajnych” książek. Na pewno spore znaczenie odgrywa tu cena, która jest dość wysoka (zawiera bowiem VAT).

Non-fiction czyli kontrowersje

Książka Artura Domasławskiego „Kapuściński Non-Fiction”, która ukazała się nakładem Świata Książki w pierwszej połowie tego roku jeszcze przed wydaniem wzbudziła falę oburzenia i krytyki ze strony wielu osób, w tym żony najsłynniejszego polskiego reportera. Wiele osób osądzało ją jeszcze przed przeczytaniem. Wydawnictwo Znak zrezygnowało z planu wydania tej odbrązawiającej postać Kapuścińskiego pozycji, ale Świat Książki podjął wyzwanie i wiele na tym zyskał. Chociaż, jak mówi pan Przemysław przychodzili klienci, którzy „straszyli”, że jeżeli zostanie ona wydana w Świecie Książki, to oni już więcej tu nic w tym wydawnictwie nie kupią.Wielkie zainteresowanie kontrowersyjnym tytułem spowodowało, ze już w pierwszych dniach od premiery handlowej sprzedało się 45 tysięcy egzemplarzy książki. Co istotne, wzrosło także zainteresowanie czytelników samym jej bohaterem. Wielu odwiedzających księgarnię Świata Książki dopiero teraz zaczęło poznawać takie dzieła jak „Cesarz” czy „Heban”

Nowe, godne uwagi

-Wiele książek zyskuje popularność po uhonorowaniu jakąś prestiżową nagrodą. W Polsce jest nią przede wszystkim Nagroda Nike, której laureat (ka) w tym roku zostanie ogłoszony 13 października. W finałowej siódemce znalazła się m.in. jedna pozycja Świata Książki – to "Jerzy Giedroyć. Do Polski ze snu" biografia napisana przez Magdalenę Grochowską (wydana w serii „ Autorytety”). Warto po nią sięgnąć już teraz, co zresztą wiele osób uczyniło z powodu mijającej niedawno 10-ej rocznicy śmierci tego wydawcy, publicysty i działacza.

Na pewno także warto zwrócić uwagę na książkę Steven Bach, "Leni. Życie i twórczość Leni Riefenstahl" czyli biografię kontrowersyjnej pani reżyser, której dokumenty tak istotnie wzmocniły hitlerowską propagandę. Jej dzieła zostaną pokazane w ramach zbliżającego się przeglądu „Dokument Art.” organizowanego w Szczecinie przez Oficynę, tak więc na pewno przed obejrzeniem choćby słynnej „Olimpiady”

Od kilku miesięcy na półkach księgarń znajduje się także „dzieło Ingi Iwasiów – jej kolejna (kontynuująca wątki znane z nominowanego do Nike „Bambina”) powieść „Ku Słońcu”.Tytuł ten był już promowany na kilku spotkaniach autorskich. Czy odniesie podobny sukces jak poprzednia książka wykładającej na Uniwersytecie Szczecińskim pisarki, trudno ocenić, ale na pewno wielbiciele prozy Iwasiów będą chcieli poznać dalsze bohaterów znanych z „Bambina”.

Wiele osób, które zobaczyło w kinie amerykański film „Malowany welon” na podstawie książki Williama Somerseta Maughama z przyjemnością zapozna się zapewne z innym dziełami tego brytyjskiego pisarza. Świat Książki wydał w tym roku jego powieść „Katalina” (wydana w serii „Fortuna”, obejmującej w sumie siedem tomów klasycznych dzieł). To opowieść o młodej arystokratce obdarzającej uczuciem ubogiego krawca W tle XVI wieczna Hiszpania opisana precyzyjnie i .. namiętnie.

Kilka ze wspomnianych w artykule książek już wkrótce będzie do zdobycia w konkursach na stronach naszego portalu !