Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie otrzymali honorowe wyróżnienie w architektonicznym konkursie Kaira Looro za projekt budynku szkoły podstawowej w Senegalu. „Musieliśmy wziąć pod uwagę inne warunki, wymagania i problemy kraju” – opowiada Michał Pietrusiewicz, współautor projektu.

Studenci Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zaprojektowali parterowy budynek, który kształtem przypomina łódź, liść lub grot strzały. 

– Idea konkursu pozwoliła na otwarcie się na nowy horyzont – mówi Michał Pietrusiewicz. – Tworząc projekt musieliśmy wziąć pod uwagę inne warunki, wymagania i problemy kraju, w którym budynek mógłby stanąć. Zależało nam również na stworzeniu miejsca, którego celem jest budowanie wspólnoty i tożsamości regionu.

Wśród zaproponowanych materiałów dominują kamień, drewno i metal. Kolorystyką budynek szkoły podstawowej w Senegalu ma nawiązywać do tradycji, rozwiązań architektury zrównoważonej i ekologii, a smukłą i horyzontalną sylwetką – do historii regionu.

Projekt Michała Pietrusiewicza, Justyny Błasiak i Krzysztofa Afeltowicza zdobył honorowe wyróżnienie w Kairo Looro Architecture Competition. To konkurs non-profit dla studentów i młodych architektów, za który odpowiedzialna jest organizacja humanitarna Balouo Salo.