Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie będą towarzyszyć ratownikom medycznym w karetkach oraz przećwiczą udzielanie pomocy na nowoczesnych symulatorach pacjentów. Uczelnia rozpoczęła współpracę z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. „Mamy nadzieję, że dzięki temu część ze studentów podejmie u nas pracę. Nie ukrywamy, że borykamy się z brakiem rąk do pracy” – mówi dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka.
„Ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore” to nowy kierunek studiów na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Rekrutacja już trwa, a naukę na kierunku będzie mogło rozpocząć 36 osób. Co więcej, studenci będą odbywać praktyki pod okiem ratowników medycznych w karetkach oraz Centrum Symulacji Medycznych należącym do szczecińskiej stacji pogotowia ratunkowego.
– Pomorski Uniwersytet Medyczny przy ulicy Żołnierskiej dysponuje wieloprofilowym Centrum Symulacji Medycznych, ale leczenia szpitalnego i podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast WSPR w Szczecinie jako jedyna i pierwsza w Polsce uruchomiła Centrum Symulacji Medycznych leczenia przedszpitalnego – mówi prof. Beata Karakiewicz. – Niezmiernie istotne jest, żeby przyszli kandydaci na ratowników medycznych umieli reagować na zdarzenia, które znajdują się w miejscach zamieszkania pacjentów.
Absolwenci nowego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w stacjach pogotowia ratunkowego w całym kraju, ale także w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz unikatowo – w sektorze morskim.
– Studenci, którzy odbędą u nas praktyki poznają potencjał tej pracy i możliwości rozwoju w naszej stacji pogotowia – mówi dyrektor Roman Pałka. – Mamy nadzieję, że dzięki temu część z nich podejmie pracę w WSPR w Szczecinie. Nie ukrywamy bowiem, że borykamy się z brakiem rąk do pracy. W tej chwili zatrudniłbym 25-30 ratowników medycznych do pracy w karetkach w całym województwie.
Komentarze
0