Darmowe warsztaty, prelekcje, szkolenia – w tym spotkanie z Jaśkiem Melą, czy Aleksandrem Dobą. Tak w skrócie można opisać Światowy Tydzień Przedsiębiorczość. Na pierwszy rzut oka kojarzy się on z ekonomią, strategiami marketingowymi i wszystkim tym, co związane jest z wielkim światem biznesu. Często wydaje się on niedostępny dla zwykłych ludzi. Czy tak jest naprawdę? Przedsiębiorczość nie jedno ma imię, a chętni już od poniedziałku będą mogli się sami o tym przekonać.

7 dni, ponad 40 bezpłatnych szkoleń, warsztatów i indywidualnych spotkań z zakresu przedsiębiorczości organizowanych przez 20 instytucji w Szczecinie i regionie. Wszystkie spotkania odbywać się będą w dniach 16-22 listopada. Od 2008 roku w ponad 150 krajach organizowany jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Inicjatorzy chcą w ten sposób promować świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia oraz podejmowanie biznesowych inicjatyw. Tego wydarzenia nie mogło zabraknąć w Szczecinie. Hasłem przewodnim obchodów w tym roku jest: Make It Happen.

Co może więc się stać?

Zajęcia przydadzą się w biznesie, podczas egzaminów, realizowania własnych celów i marzeń, słowem – w życiu.

Wyższa Szkoła Bankowa w Szczecinie przygotowała cykl spotkań z osobami, które ukazać mają, że przedsiębiorczość nie jedno ma imię. Wśród prelegentów, wystąpią między innymi – Aleksander Doba, Konrad Dembczyński oraz Jasiek Mela.

- Chcemy pokazać, że przedsiębiorczość nie jest tylko ściśle związana z gospodarką czy ekonomią – mówi Katarzyna Meger-Dziechciarz z WSB. - Przedsiębiorczość to również zachowania, które przejawiają się w naszym codziennym życiu. Trzeba być przedsiębiorczym, by mimo niewielkich dochodów wyjechać w podróż życia...i wcale nie musi być to podróż kajakiem przez Atlantyk. Trzeba być przedsiębiorczym, żeby wytyczać i realizować wyznaczone cele. Przedsiębiorczość to styl bycia i życia, właśnie o tym traktować będą spotkania.

Spotkania są darmowe, odbywać się będą codziennie między 16 a 20 listopada o godz. 17.30. Prelekcja Aleksandra Doby odbędzie się w poniedziałek (16 listopada), spotkanie z Jasiem Melą przewidziane jest na środę (18 listopada). Aby się na nie zapisać należy skorzystać z formularza.

Kłamstwa w biznesie

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odbywać się będą wydarzenia o tematyce biznesowej od zakładania firmy, przez zarządzanie projektami, zespołem i finansami, po techniki negocjacyjne. Skutecznego prowadzenia rozmów i wykrywania kłamstw – umiejętności przydatnych w analizie biznesowej i systemowej, kierowaniu projektami, zarządzaniu zespołami czy w sprzedaży i negocjacjach - będzie można nauczyć się od Piotra Sudnika, byłego oficera Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kandydaci na przedsiębiorców będą mogli zapoznać się również z różnorodnymi metodami tworzenia produktów i usług, m.in. z metodologią Design Thinking

- Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób projektować nowe produkty i usługi, lub unowocześniać już istniejące, aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb użytkowników. Będziemy w praktyce wykorzystywać metodologię bezpośrednio angażującą odbiorcę w proces tworzenia biznesowych rozwiązań – wyjaśnia Paweł Żebrowski z Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT.

Zaprojektuj z dzieckiem i wydrukuj w 3D

W programie ŚTP znalazły się również warsztaty dla rodziców z dziećmi, którzy wspólnie mogą zaprojektować zabawki według własnego pomysłu z wykorzystaniem prostego w obsłudze programu do projektowania przestrzennego oraz drukarki 3D.
- Dzięki tym maszynom wszystkie zaprojektowane zabawki zostaną wydrukowane z plastiku. Warsztaty organizowane przez Cyfrowych Wynalazców to okazja do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi i zapoznania się z nowoczesnymi technologiami oraz ich praktycznym zastosowaniem – mówi Sebastian Szczepański z Fundacji Netcamp.

Koordynatorem inicjatywy w regionie jest Technopark Pomerania. Program wydarzeń dostępny jest na stronie www.gew.szczecin.pl