Zamiast wydatkowania własnych środków z budżetu środki z Krajowego Planu Odbudowy – miasto podjęło decyzję o refinansowaniu dwóch inwestycji – modernizacji Teatru Letniego oraz zakupu nowych autobusów elektrycznych. Obie inwestycje są przykładami „adaptacji do zmian klimatu”. Łączna kwota pożyczki to 49 milionów złotych.

Zakup autobusów elektrycznych i likwidacja wyspy ciepła poprzez odpowiednie rozwiązania zastosowane podczas przebudowy Teatru Letniego w Szczecinie – te dwie inwestycje stanowią przykłady zielonej transformacji w Szczecinie.

– Najbliższe lata to kluczowy czas dla rozwoju miast i miasteczek. Stąd poszukiwania instrumentów i narzędzi finansowych, które w całym procesie wspomogą samorządy. Tak właśnie jest z pożyczką udzielną przez BGK w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Środki przeznaczone na zieloną transformację miast idealnie wpisują się w nasze działania – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Szczecin dołącza więc do grupy samorządów, które już korzystają ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. Na ten moment podpisano ponad 50 umów i ciągle zawierane są kolejne. Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera inwestycje związane z zieloną transformacją.

– Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast to alternatywa dla finansowania komercyjnego, które dzisiaj dla samorządów jest drogie. Ważne także jest, że pożyczka wspierająca zieloną transformację miast może zostać przeznaczona na refinansowanie projektów, dzięki czemu samorządy mogą generować oszczędności i wykorzystać je na kolejne inwestycje istotne dla mieszkańców – mówi Mirosław Czekaj, prezes zarządu Banku Gospodarstw Krajowego

Środki można przeznaczyć na przykład na inwestycje w tereny zielone czy termomodernizację i inwestycje w odnawialne źródła energii. Budżet instrumentu to około 40 mld zł. Pożyczki udzielane są na okres do dwóch dekad, a jej oprocentowanie wynosi maksymalnie procent. Pożyczka nie wiąże się z prowizją ani opłatami za jej udzielenie i obsługę.