Najczęściej rekomendowane jest Warszewo, najlepiej skomunikowane Świerczewo, a o bezpieczeństwo najczęściej drżymy w Centrum. To tylko kilka wniosków z ogólnopolskiego Rankingu Dzielnic Otodom (w przypadku Szczecina chodzi o osiedla).
Otodom, popularny serwis z ogłoszeniami nieruchomości, postanowił sprawdzić, które dzielnice polskich miast są najbardziej atrakcyjne do zamieszkania. Na podstawie pytań zadanych mieszkańcom powstał ranking, dzięki któremu można porównać poszczególne osiedla Szczecina, a także całe miasto na tle kraju.

W badaniu wzięło udział 1951 mieszkańców Szczecina z 16 osiedli (w pozostałych nie uzyskano wymaganej próby respondentów): Warszewa, Pogodna, Krzekowa, Bukowego, Słonecznego, Majowego, Świerczewa, Pomorzan, Gumieniec, Kijewa, Bukowa, Centrum, Niebuszewa, Zdrojów, Dąbia i Golęcina (kolejność według liczby rekomendacji do zamieszkania udzielonych przez ankietowanych). W badaniu nie wzięli więc udziału mieszkańcy np. Śródmieścia, Skolwina, Podjuch czy Załomia.

Respondenci przedstawili swój subiektywny stosunek do konkretnych twierdzeń dotyczących swojej okolicy. Oceniali w ten sposób m.in. bezpieczeństwo, czystość, łatwość dojazdu do pracy czy nawet uprzejmość sąsiadów. Najczęściej wśród najwyżej ocenianych osiedli w różnych kategoriach sklasyfikowano Warszewo i Bukowe.

Najbardziej przyjazne szczecińskie osiedla

Warszewo było najczęściej polecane jako dobra okolica do zamieszkania. Najwyższe noty zebrało również w kategorii bezpieczeństwa, czystej oraz zadbanej okolicy (wysoka ocena pracy służb komunalnych). Na podium Warszewo stanęło również przy subiektywnej ocenie ilości zieleni oraz kwestii, czy „ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są uprzejmi i przyjaźni”.

Bukowe triumfowało w kategoriach: sąsiedzi, zieleń (ex aequo z Kijewem), ceny (oceniano ich atrakcyjność) i dzieci (infrastruktura dla najmłodszych). Bukowe było wysoko oceniane praktycznie pod każdym względem, poza kwestią dojazdów do pracy i szkół.

Osiedle Majowe wygrało ranking na wygodne zakupy (zdecydowała pewnie liczba galerii handlowych zlokalizowanych przy ul. Struga). Świerczewo, jak w większości tego typu podsumowań, okazało się najlepsze pod względem skomunikowania z innymi częściami miasta.

Najmniej przyjazne szczecińskie osiedla
W Centrum chwalono przede wszystkim duży wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu (1. miejsce w rankingu). Dużo gorzej było w innych kategoriach. Mieszkańcy tego osiedla narzekają przede wszystkim na niski poziom bezpieczeństwa, brak zieleni i wszechobecny brud.

Według ankietowanych na osiedlu Bukowo największy problem w całym mieście jest z dojazdem, wysokimi cenami i brakiem możliwości wykonania w okolicy wygodnych zakupów.

Z osiedli objętych badaniem najgorzej wypada jednak Golęcino, które znajduje się w najgorszej „trójce” w aż 9 z 11 kategorii. Wynika z tego, że tamtejsi mieszkańcy nie narzekają tylko na złą komunikację i brak zieleni. Największymi problemami są: nieżyczliwi sąsiedzi, zaniedbana okolica, brak infrastruktury dla dzieci oraz miejsc, w których można spędzić wolny czas.

Ogólnie narzekamy na brak bezpieczeństwa, zieleni i brud

Na tle całej Polski szczecińskie osiedla wypadły całkiem dobrze. Średni wynik Szczecina okazał się wyższy od średniej pod względem: wygodnych zakupów, komunikacji, infrastruktury dla dzieci, sąsiedztwa, działalności służb komunalnych, atrakcyjności cen oraz czasu wolnego.

Gorsze wartości niż przeciętne dla Polski odnotowano w kategoriach bezpieczeństwa, czystości oraz, co zaskakujące, zieleni.

Ranking Dzielnic Otodom powstał na podstawie badań przeprowadzonych na przełomie września i października 2016 r. Zostały one zorganizowane wspólnie z OLX, pod nadzorem agencji badawczej PBS. Swoje subiektywne zdanie o najbliższej okolicy wyraziło ponad 140 tysięcy Polek i Polaków. Ze szczegółowymi wynikami badania można się zapoznać tutaj