Spawanie to inaczej łączenie materiałów metalowych poprzez ich stopienie. Zabieg ten wykonuje się przy użyciu spawarki. Najczęściej stosowane są spawarki MIG MAG. Na czym polega spawanie z wykorzystaniem tego typu urządzeń? Jakie są inne rodzaje spawarek? Wyjaśniamy!

Najpopularniejsze rodzaje spawarek

Obecnie stosuje się rozmaite spawarki. Podziału urządzeń można dokonać poprzez wiele różnych kryteriów, takich jak: rodzaj zastosowanej elektrody, budowę, sposób działania, czy po prostu na podstawie zastosowanej technologii. Możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje spawarek:

 

  • MMA – metoda wykorzystująca otuloną elektrodę, stosowana głównie w amatorskich warsztatach,

  • TIG – za spawanie odpowiada łuk z nietopliwą elektrodą,

  • MIG / MAG – spawanie łukowe z osłoną gazową.

 

Czym są spawarki MIG MAG?

Metoda MIG MAG to spawanie poprzez spalanie wysuwanego drutu, w wyniku czego wytwarza się łuk elektryczny z osłoną gazową. Kluczową kwestią jest właśnie występowanie gazu, który wyróżnia spawarki MIG MAG na tle innych tego typu urządzeń.

 

Jaki gaz do migomatu należy dodać i po co? Otóż zadanie gazu jest dwojakie. Po pierwsze ma on za zadanie chronić łuk elektryczny oraz jeziorko spawalnicze przed atmosferą. W ten sposób umożliwia spokojne krzepnięcie. Druga kwestia to chłodzenie uchwytu trzymanego przez spawacza.

 

Jakiego rodzaju gaz do spawania migomatem odpowiednio spełnia swoje funkcje? To już zależy, o jakim konkretnie modelu mowa. Rzecz w tym, że inne gazy stosuje się w spawaniu typu MIG, a inne w spawaniu typu MAG. Zasadniczo jednak technologia spawania w obu przypadkach jest taka sama, a wspomniana różnica jest jedyną występującą pomiędzy wymienionymi technikami spawania.

 

W przypadku spawarek MIG MAG wykorzystujących technikę MIG należy zastosować gaz obojętny, czyli na przykład argon. Natomiast spawanie MAG wymaga wykorzystania gazu aktywnego, którym najczęściej jest dwutlenek węgla, wykorzystujące technikę MAG i MIG spawarki są dostępne w Cloos. Jest to ceniony producent i dystrybutor maszyn, narzędzi oraz akcesoriów spawalniczych.

Jak działają spawarki MIG MAG?

Klasyczna spawarka MIG MAG składa się z kilku części. Najważniejsze z nich, to:

  • uchwyt,

  • dysza gazowa,

  • podajnik prądu,

  • wysuwany drut.

 

Przed uruchomieniem niezbędne jest odpowiednie ustawienie migomatu. Praca sprzętu polega na płynnym wysuwaniu się druta, który jest spalany za przez prąd elektryczny. W ten sposób dochodzi do wytworzenia łuku elektrycznego.

 

Kontakt łuku ze spawanym materiałem powoduje ich złączenie w postaci jeziorka spawalniczego. Jest to nic innego, jak płynny metal. Później natomiast następuje krzepnięcie jeziorka. Do spawania migomatem niezbędny jest gaz. Dysza gazowa produkuje go przez cały czas pracy urządzenia. Gaz otula drut, łuk elektryczny, a następnie jeziorko spawalnicze.

Właściwe ustawienia migomatu

Aby zabieg spawania przebiegł pomyślnie, niezbędne jest właściwe ustawienie spawarki MIG MAG. Jakie są pożądane ustawienia migomatu? Zależy to od różnych czynników, takich jak choćby model spawarki oraz parametry spawanego materiału. Do najważniejszych ustawień należą:

 

  • prędkość spawania,

  • prędkość wysuwania druta,

  • prędkość emisji gazu.

 

Ustawieniem parametrów pracy spawarki MIG MAG powinien zająć się fachowiec z doświadczeniem. Tylko wtedy można uzyskać gwarancję, że zabieg przebiegnie efektywnie i bezpiecznie, a efektem pracy będzie spoina o właściwym kształcie i doskonałych właściwościach technicznych.