Chociaż zwykle nie lubimy o tym myśleć, sporządzenie testamentu jest bardzo dobrym sposobem na wyrażenie swojej woli względem tego, jak nasz majątek ma zostać rozdysponowany po naszej śmierci. Z drugiej strony, jeżeli jesteśmy wymienieni w takim dokumencie, również mamy swoje prawa i obowiązki gdy zajdzie potrzeba jego zrealizowania. Czym dokładnie jest spadek i jak należy z nim postępować?

1. Spadek po rodzicach - czym jest?

2. Stwierdzenie nabycia spadku, przyjęcie lub odrzucenie - jak się do tego zabrać?

3. Czy sprawy spadkowe powinien prowadzić adwokat?

4. Prawo spadkowe Wrocław - kiedy warto zasięgnąć porady kancelarii?

5. Na co jeszcze uważać podczas przyjmowania lub odrzucania spadku?

Spadek po rodzicach - czym jest?

Zgodnie z zasadami prawa spadkowego, spadek jest ogółem spraw i obowiązków, jakie spadkodawca pozostawia swoim spadkobiercom. W praktyce mogą być to rzeczy materialne, jak określone przedmioty, inwestycje czy nieruchomości, ale również zobowiązania finansowe, jak na przykład długi. To, jak zdecydujemy się podzielić nasz majątek na wypadek naszej śmierci opisuje testament. Jeżeli jednak dana osoba go nie stworzy, w takim przypadku dochodzi do podziału majątku spadkowego na zasadach wyznaczonych przez aktualnie obowiązujące prawo.

Stwierdzenie nabycia spadku, przyjęcie lub odrzucenie - jak się do tego zabrać?

Zgodnie z literą prawa spadkowego, po dowiedzeniu się o istnieniu spadku możemy zrobić dwie rzeczy: zgodzić się go przyjąć lub też go odrzucić. W przypadku stwierdzeniu nabycia spadku, jeżeli zgodzimy się na jego odebranie, dotyczy to wszystkich elementów, jakie zostały nam przepisane lub też jakie nam ustawowo przysługują - zarówno te korzystne (mieszkanie, biżuteria, inne przedmioty), jak i te nas obciążające (długi, kredyty itp.). Co ważne, może także zajść sytuacja, gdzie nasi rodzice sporządzą testament i pominą w nim wybranego członka lub członków rodziny. Jeżeli zgłosimy odebrany po rodzicach spadek do naszego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jego odebrania, nie będziemy musieli odprowadzać od niego żadnych podatków.

Czy sprawy spadkowe powinien prowadzić adwokat?

Większość spraw dotyczących spadków jest stosunkowo prosta i nie potrzeba udziału adwokata, aby je uregulować. Powinniśmy za to zgłosić się do notariusza, aby uzyskać notarialne poświadczenie dziedziczenia lub też odrzucenia spadku. Dziedziczenie ustawowe zachodzi w momencie, gdy osoba zmarła nie pozostawiła żadnego testamentu. Jeżeli nasi rodzice go spisali, w takiej sytuacji należy postąpić zgodnie z ich ostatnią wolą. Chociaż zazwyczaj nie ma takiej potrzeby to jednak możemy też wyróżnić sytuacje, gdzie pomoc prawnika może być wskazana. Dzieje się tak, gdy któryś ze spadkobierców zgłosi sprzeciw przeciwko byciu pominiętym w testamencie, zdecyduje się odrzucić spadek lub też będzie nieosiągalny.

Prawo spadkowe Wrocław - kiedy warto zasięgnąć porady kancelarii?

Jak zauważa adwokat prawa spadkowego Iwo Klisz z Kancelarii Adwokackiej (albo Kancelarii Prawnej) Klisz i Wspólnicy z Wrocławia, pomoc prawna jest bardzo użyteczna w przypadku spraw spadkowych, które nie są do końca jasne. Jeżeli mamy podejrzenie, że testament rodziców powstał pod wpływem manipulacji, zostaliśmy pominięci lub też chcemy odrzucić spadek, dobrym pomysłem będzie wcześniejsza konsultacja ze specjalistą w zakresie prawa spadkowego. Dzięki takiej rozmowie dowiemy się, jakie są nasze opcje oraz co możemy zrobić, aby sytuacja spadkowa stała się dla nas bardziej korzystna. Należy jednak pamiętać, że są to sprawy delikatnej wagi i nie zawsze będziemy w stanie zrealizować nasze plany.

Na co jeszcze uważać podczas przyjmowania lub odrzucania spadku?

Sporządzanie testamentu jest bardzo osobistą sprawą dla każdego człowieka - jakby nie patrzeć to nasza ostatnia wola na tym świecie. Z tego powodu, szczególnie w przypadku spadku osób nam najbliższych, jak rodzice czy dziadkowie, powinniśmy podejść do tej kwestii z szacunkiem i zrozumieniem. Jeżeli z jakiegoś powodu uważamy, że zostaliśmy pokrzywdzeni (lub inna osoba w rodzinie ma takie zdanie), najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu może być oddanie go w ręce doświadczonego adwokata. W przypadku dziedziczenia ustawowego nie zawsze będziemy mieć tak duże pole do manewru, jednak w razie wątpliwości zawsze warto zdecydować się na konsultację w kancelarii prawnej i sprawdzenie, w jaki sposób powinniśmy najlepiej poradzić sobie z odebraniem lub odrzuceniem spadku po rodzicach.

Prawo spadkowe przewiduje określone działania zarówno w przypadku, gdy osoba zmarła pozostawiła po sobie testament, jak i wtedy, gdy takiego dokumentu nie ma. Jako spadkobiercy musimy mieć świadomość, że przyjmujemy naszą część w całości - zarówno z rzeczami, które są dla nas korzystne, jak i tymi, które mogą nas obciążać. Jeżeli żaden ze spadkobierców nie próbuje wpłynąć na kształt ostatniej woli rodziców lub innych bliskich członków rodziny, odebranie lub odrzucenie spadku nie jest procedurą trudną. W innym wypadku skonsultowanie swojej sytuacji i możliwości ze specjalistą może być działaniem wskazanym i pożądanym.