Koncert na Targowisku Turzyn, miejski spacer z kontrowersyjnymi budynkami w roli głównej, quiz wiedzy, wspólne haftowanie mapy Śródmieścia – to tylko kilka atrakcji, które znalazły się w programie tegorocznego Święta Śródmieścia.
Śródmieście to bez wątpienia specyficzna część miasta. Z jednej strony znajduje się w samym centrum Szczecina, a jego przestrzeń wypełniona jest instytucjami kultury i docenianą kamieniczną zabudową. Z drugiej – coraz mniej osób chce tu mieszkać i zakładać swoje biznesy. Pomimo tego, to także przestrzeń powtórnie odkrywana, szczególnie przez szczecinian ciekawych historii i mniej znanych zakamarków.
Nicponie na Turzynie
Aby przybliżyć mieszkańcom tę część miasta, Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki od kilku lat organizuje „Święto Śródmieścia”. W tym roku wydarzenie rozpocznie się już w najbliższy piątek (16 bm.) i potrwa przez cały weekend.
„Święto Śródmieścia” rozpocznie się tradycyjnym już koncertem w nietypowym miejscu. W piątek o godz. 19 po raz pierwszy w Szczecinie wystąpi zespół Nicponie. Muzycy grają tak, jakby cofnęli się do lwowskiego podwórka sprzed II wojny światowej. Zagrają przy dawnym Targowisku Turzyn. Wstęp wolny jak na wszystkie wydarzenia Święta Śródmieścia.
„Kto na to pozwolił?!”
Z kolei w sobotę od godz. 10 uważni mieszkańcy będą mogli oglądać rozproszoną wystawę „Pocztówki z Przyszłości”. To projekt architekta, nauczyciela akademickiego Tomasza Sachanowicza. Mapka z punktami ekspozycji prac będzie dostępna online oraz w wybranych kawiarniach i restauracjach Śródmieścia.
Autor bloga „Architektura w Szczecinie” poprowadzi również, wspólnie z architektem Marcinem Szneiderem, spacer miejski „Kto na to pozwolił?!”. Puste place i ubytki w pierzejach zamieniły się w pole współczesnej gry o miasto. Kto jest odpowiedzialny za formę i estetykę nowych figur na tej planszy? Dowiedzą się o tym uczestnicy spaceru, którzy z bliska przyjrzą się kontrowersyjnym budynkom z 3 różnych epok – PRL-u, lat 90-tych oraz realizacjom współczesnym.
Spacer rozpocznie się w sobotę o godz. 15. Zbiórka przy budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Jak kiedyś smakowało Śródmieście?
Te osoby, które od architektury wolą dobre jedzenie, również w sobotę mogą wybrać się z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem na spacer „Smaki Śródmieścia”.
– Pójdziemy tropem kultowych miejsc, w których karmiono społeczeństwo. Zarówno tych wciąż działających, jak i nieistniejących. Przypomnimy szczecińskie przysmaki i historie ich powstania. Opowiemy o tym, jak kiedyś smakowało Śródmieście – zapowiada Kinga Rabińska z Oswajania Sztuki.
Start o godz. 11 spod Bramy Portowej.
Spacer z Kamienicą w lesie
Z kolei miłośnicy fotografii i kamienic mogą ruszyć na przechadzkę z Moniką Szymanik. Będzie to spotkanie szczególne, bowiem w formie fotospaceru. Tym samym uczestnicy proszeni są o zabranie smartfonów – wybrane zdjęcia zostaną na koniec wydrukowane i zaprezentowane w ramach spontanicznego wernisażu w kawiarni Pocztowa 19.
Kamienica w lesie zaprasza na spacer w niedzielę o godz. 14. Zbiórka w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim.
Dla tych, którzy lubią rywalizacje
Oswajanie Sztuki przygotowało także coś dla tych, którzy lubią rywalizacje. Rodzinnym i przyjacielskim zespołom, złożonym z przynajmniej 2 osób, polecają grę miejską „Zdobywcy Śródmieścia”. Zmagania rozpoczną się w niedzielę o godz. 11. Obowiązują zapisy przez formularz bit.ly/ŚródmiejscyZdobywcy.
– Z kolei miłośników quizów i gier typu trivia zachęcamy do wzięcia udziału w śródmiejskim quizie z nagrodami. W szranki staniemy w sobotę o godzinie 18 w kawiarni Symfonia Cafe Club przy ulicy Kopernika – zaprasza Kina Rabińska. W quizie również obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie bit.ly/ŚródmiejskiQuiz.
Artystyczna odsłona Święta Śródmieścia
Święto Śródmieścia to w końcu także działania artystyczne. W sobotę, w Domu Skandynawskim przy ul. Monte Cassino 6, będzie można dołączyć do wspólnego wyszywania wielkiej mapy Śródmieścia w ramach akcji „Haftowane Śródmieście”. Chętni proszeni są o wysłanie zgłoszenia na paulina@oswajaniesztuki.pl.
Z kolei w niedzielę premierę będzie mieć międzypokoleniowa etiuda teatralna „Siatki sąsiadki”, która jest efektem warsztatów prowadzonych przez animatorki z Fundacji Tettere - Martę Łągiewkę, Magdalenę Gardas-Wasilewską i Kaję Cykalewicz-Licak.
Gwiazdami spektaklu będą śródmiejskie seniorki oraz przedszkolaki. Etiuda zostanie zaprezentowana w niedzielę o godz. 11 na podwórku przy ul. bł. Królowej Jadwigi 45, w okolicy Dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 5.
– Kilka godzin później, na podwórku przy ulicy Edwarda Bałuki 17, będzie można zobaczyć instalację artystyczną „Last hope”. Wystawa zainspirowana jest śródmiejskimi śmieciami, z których również została zbudowana – dodaje Paulina Stok-Stocka. – Za instalację odpowiedzialna jest grupa młodzieży, a same prace powstały podczas warsztatów z artystką i aktywistką Karoliną Gołębiowską.
Wystawę „Last hope” będzie można oglądać w godz. 13-16.
Finał z nową mozaiką
Na sam finał Święta Śródmieścia, w niedzielę o godz. 15, uczestnicy wydarzenia wezmą udział w odsłonięciu nowej mozaiki pn. „Alfabet Śródmieścia”.
– Tym razem, wspólnie z mieszkańcami biorącymi udział w warsztatach, z kolorowych kafli ułożyliśmy alfabet. Poszczególne litery zostały zaczerpnięte ze śródmiejskich szyldów i witryn – tych wciąż obecnych na mapie miasta, jak i tych już nieistniejących. Przy okazji oficjalnej premiery mozaiki, pokażemy napisy, które stanowiły dla niej źródło inspiracji – zaprasza Paulina Stok-Stocka.
Jeszcze więcej wydarzeń
W Święto Śródmieścia włączają się dodatkowo inne podmioty i organizacje. Wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi od 1 roku życia, organizowane przez Fundację Tettere w Domu Skandynawskim. Na sobotnie zajęcia obowiązują zapisy tinyurl.com/TettereSrodmiescie.
Mieszkańcy będą mieli również okazję obejrzeć wystawę „Czy i Ty zrobiłeś sobie zdjęcia w Minifocie?”. Ekspozycja składa się ze zdjęć portretowych szczecinian, które zostały wykonane w legendarnym zakładzie fotograficznym przy al. Wojska Polskiego 12 w latach 1972-2002. Wystawę będzie można oglądać w sobotę (godz. 12-15) oraz w niedzielę (godz. 11-15).
Tegoroczne Święto Śródmieścia to także 2. Dzień Ulicy Pocztowej i akcja „Zróbmy las w Kamienicy w lesie”. W niedzielę przy kawiarni Pocztowa 19 będzie miał miejsce charytatywny bazar roślin na rzecz podopiecznych szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Akcja będzie trwać przez cały dzień, od godz. 9 do godz. 18.
Komentarze
0