102 naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego wystosowało list otwarty, w którym solidaryzują się z prof. Ingą Iwasiów. Pisarka i wykładowczyni US znalazła się w ogniu krytyki po tym, jak stała się jedną z twarzy protestu kobiet w Szczecinie. Podczas jednego z wieców użyła sformułowań „jebać i wypierdalać”, co zostało uznane przez niektórych za niegodne nauczyciela akademickiego o wysokim autorytecie. „Za fałszywą troską o higienę dyskursu publicznego skrywa się w naszym przekonaniu pokusa dyscyplinowania pracowników nauki, polegająca w tym wypadku nie tylko na narzucaniu, jak mają mówić, ale także jak mają myśleć”, czytamy w liście poparcia.


„Profesor Inga Iwasiów bezkompromisowo walczy o prawa kobiet, skutecznie przekonując, że prawa te są kwestią fundamentalną”

Pod listem poparcia, który we wtorkowy poranek został przekazany mediom, podpisało się ponad 100 naukowców Uniwersytetu Szczecińskiego niemal ze wszystkich katedr.

„W swym ujęciu zaangażowanym, „ratowniczym”, humanistyka za swój obowiązek poczytuje sobie interweniowanie w dziejącą się na naszych oczach rzeczywistość, pozatekstowy świat. Głosy polskich kobiet, dobiegające z ulic i placów, sygnalizują, że znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej i dramatycznej, wobec czego nie możemy pozostać obojętni. Dlatego solidaryzujemy się z Profesor Ingą Iwasiów, która od lat bezkompromisowo walczy o prawa kobiet, skutecznie przekonując, że prawa te są kwestią fundamentalną dla nas wszystkich, tak jak fundamentalne jest prawo do wolności od przemocy. Solidarnościowy – rozumiany tu jako – wspólnotowy aspekt naukowych, literackich i społecznych działań Pani Profesor, nie tylko inspiruje inne badaczki i badaczy, studentki i studentów, czytelniczki i czytelników, ale także bezustannie podtrzymuje i na nowo stwarza uniwersytet jako ideę”, czytamy w liście.

„Mówił Oscar Wilde: bywa, że życie naśladuje sztukę. Najnowsza powieść Ingi Iwasiów Kroniki oporu i miłości zgodnie z tytułem traktuje – również – o akcjach protestacyjnych, o oddolnych ruchach społecznych, zawiązanych w celu obrony państwa prawa i swobód obywatelskich, w tym bodaj najważniejszej z nich – wolności słowa. Powieść kończy się przemianą bezsilności w złość. Tak oto życie dopisuje dodatkową pointę”, czytamy dalej.

Wcześniej była skarga byłego studenta

Przypomnijmy, w minionym tygodniu portal wSzczecinie.pl opisywał list otwarty, który skierował do mediów, Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Ministra Nauki i Edukacji Michał Tuczyk, były student Uniwersytetu Szczecińskiego oraz działacz Samoobrony. Tuczyk skrytykował strajkowe zaangażowanie prof. Iwasiów oraz język, jaki był przez nią używany na protestach. Sprawa była szeroko komentowana w mediach społecznościowych. „Taka postawa wpływa rujnująco na umysły młodzieży. Zdecydowana reakcja władz uniwersyteckich stanowić będzie przeciwstawienie się tym destruktywnym tendencjom, by Uniwersytet Szczeciński nie stał się miejscem, w którym hoduje się troglodytów”, napisał Tuczyk.

Uniwersytet Szczeciński – na ten moment – oficjalnie nie odpowiedział na skargę byłego studenta.

 

Pełna treść listu:

Szczecin, 31 października 2020


List poparcia dla Profesor Ingi Iwasiów

My, niżej podpisani akademicy i akademiczki Uniwersytetu Szczecińskiego, wyrażamy nasze najgłębsze poparcie dla Profesor Ingi Iwasiów, która w ostatnich dniach stała się ofiarą skoncentrowanej fali ataków medialnych, kierowanych zwłaszcza przez media publiczne.

Pretekstem do owych napaści, które noszą wszelkie znamiona próby publicznego linczu, stały się słowa wygłoszone przez Profesor Iwasiów podczas jednej z demonstracji. Słowa będące – łamiącym tabu – hasłem Strajku Kobiet. Za fałszywą troską o higienę dyskursu publicznego skrywa się w naszym przekonaniu pokusa dyscyplinowania pracowników nauki, polegająca w tym wypadku nie tylko na narzucaniu, jak mają mówić, ale także jak mają myśleć. Skojarzenia z epoką, kiedy literatów odsyłano do pióra, a studentów do nauki, są odbierane jako zastraszanie społeczności akademickiej.

Profesor Inga Iwasiów znana jest jako wybitna literaturoznawczyni, krytyczka i pisarka. Tym, co spaja wszystkie te społeczne role, jest wyrazisty potencjał emancypacyjny, przejawiający się w podwójnym ruchu: od akademii do aktywizmu, i odwrotnie. Współczesna humanistyka dawno już przestała być domeną zamkniętych ścian biblioteki. W swym ujęciu zaangażowanym, „ratowniczym”, humanistyka za swój obowiązek poczytuje sobie interweniowanie w dziejącą się na naszych oczach rzeczywistość, pozatekstowy świat. Profesor Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, taką postawę pisarzy-humanistów porównał do roli sygnalisty, kogoś, kto publicznie zwraca uwagę na dziejące się wokół niego zło. Głosy polskich kobiet, dobiegające z ulic i placów, sygnalizują, że znaleźliśmy się w sytuacji wyjątkowej i dramatycznej, wobec czego nie możemy pozostać obojętni.

Dlatego solidaryzujemy się z Profesor Ingą Iwasiów, która od lat bezkompromisowo walczy o prawa kobiet, skutecznie przekonując, że prawa te są kwestią fundamentalną dla nas wszystkich, tak jak fundamentalne jest prawo do wolności od przemocy. Solidarnościowy – rozumiany tu jako – wspólnotowy aspekt naukowych, literackich i społecznych działań Pani Profesor, nie tylko inspiruje inne badaczki i badaczy, studentki i studentów, czytelniczki i czytelników, ale także bezustannie podtrzymuje i na nowo stwarza uniwersytet jako ideę.

Mówił Oscar Wilde: bywa, że życie naśladuje sztukę. Najnowsza powieść Ingi Iwasiów Kroniki oporu i miłości zgodnie z tytułem traktuje – również – o akcjach protestacyjnych, o oddolnych ruchach społecznych, zawiązanych w celu obrony państwa prawa i swobód obywatelskich, w tym bodaj najważniejszej z nich – wolności słowa. Powieść kończy się przemianą bezsilności w złość. Tak oto życie dopisuje dodatkową pointę.


dr Bogna Baczyńska
dr Bogdan Balicki
mgr Janusz Blank
dr hab. Agnieszka Borysowska
dr Barbara Braid
dr hab. Katarzyna Byrka-Kita, prof. US
dr hab. Agnieszka Choduń, prof. US
mgr Anna Chróściak
dr Marta Chrzanowska-Chmiel
dr Maksymilian Chutorański
dr Aleksander Cywiński
prof. Maria Czerepaniak-Walczak
dr hab. Tatiana Czerska, prof. US
dr Daniel Dąbrowski
dr Tomasz Duda
dr hab. Maciej Duda, prof. US
dr Krzysztof Flasiński
dr hab. Arleta Galant, prof. US
dr hab. Roman Gawarkiewicz, prof. US
mgr Marlena Gawlik
prof. dr hab. Radosław Gaziński
mgr Michał Gierke
dr Karolina Gmerek
prof. dr hab. Waldemar Gos
dr hab. Agnieszka Gut, prof. US
dr hab. Paweł Gut, prof. US
dr Katarzyna Harabasz
dr Mirosława Hordy
dr hab. Jolanta Ignatowicz-Skowrońska, prof. US
dr Rafał Iwański
dr Karolina Izdebska
dr hab. Krystyna Janaszek, prof. US
dr Janusz Jartyś
dr hab. Anna Kapuścińska-Jawara
dr Grzegorz Kiarszys
dr hab. Jerzy Kochan, prof. US
dr hab. Klaudia Koczur-Lejk, prof. US
dr hab. Sebastian Kokot, prof. US
dr Sebastian Kołodziejczak
prof. dr hab. Ewa Kołodziejek
dr Dorota Kowalewska
dr hab. Maciej Kowalewski, prof. US
prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski
dr Przemysław Krajewski
dr hab. Eryk Krasucki
dr Aleksandra Krukowska
dr hab. Piotr Krupiński, prof. US
prof. dr hab. Dariusz Kubinowski
dr Kalina Kukiełko-Rogozińska
dr Magdalena Lange-Henszke
mgr Jolanta Libront
dr Anna Łakowicz-Dopiera
dr hab. Małgorzata Machałek, prof. US
dr Aneta Makowska
dr Agnieszka Matuszewska
dr Paweł Migdalski
dr Małgorzata Mikut
mgr Joanna Morawska-Tołek
dr Jacek Moroz
dr Renata Nowaczewska
dr hab. Barbara Ochendowska-Grzelak
dr Barbara Patlewicz
dr Michał Peno
dr hab. Elżbieta Perzycka, prof. US
prof. dr hab. Jan M. Piskorski
dr hab. Radosław Ptaszyński, prof. US
dr hab. Hanna Pułaczewska, prof. US
dr hab. Barbara Rodziewicz, prof. US
mgr Marcin Różański
dr hab. Beata Rycielska, prof. US
dr Julitta Rydlewska
prof. dr hab. Edward Rymar
mgr Piotr Siemiński
Rafał Simiński
dr hab. Adrianna Seniów, prof. US
dr hab. Radosław Skrycki, prof. US
prof. dr hab. Janusz Sługocki
dr hab. Dorota Sokołowska, prof. US
dr hab. Dorota Sośnicka, prof. US
dr hab. Jacek Styszyński, prof. US
dr Weronika Suchacka
dr Ewa Szczepan
dr hab. Anna Szczepańska-Dudziak, prof. US
dr hab. Agnieszka Szudarek, prof. US
dr Krystian Szudarek
dr Marta Szulc
dr hab. Oskar Szwabowski
dr Katarzyna Ślusarska
dr Albert Terelak
mgr Jolanta Tomasik
prof. dr hab. Ryszard Tomczyk
dr hab. Maciej Witek, prof. US
dr Joanna Witkowska
prof. dr hab. Edward Włodarczyk
dr hab. Paweł Wolski
mgr Agnieszka Woźniak
dr hab. Bartosz Wójcik
mgr Dominika Wróblewska
dr hab. Beata Zawadka
dr hab. Agata Zawiszewska, prof. US
prof. dr hab. Renata Ziemińska
prof. dr hab. Ireneusz Ziemiński