Niezwykle ciekawie zapowiada się najbliższa sobota w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej. Z okazji 7. urodzin instytucji zaplanowano mnóstwo atrakcji w klimacie legendarnego serialu „07 zgłoś się”. Będzie okazja spotkać się z samym porucznikiem Borewiczem, wziąć udział w turnieju detektywistycznym, zrobić sobie zdjęcie w dawnym komisariacie i obejrzeć auta rodem z tej kultowej produkcji.
Urodzinowe atrakcje w Muzeum Techniki i Komunikacji startują w sobotę (28 października) w samo południe. Wstęp do muzeum jest płatny, ale tego dnia ceny biletów będą niższe o połowę.

- Od godziny 12:00 zapraszamy na muzealny dziedziniec wszystkich kolekcjonerów, którzy chcieliby się pochwalić swoimi pojazdami. Nadchodzące urodziny są okazją do spotkania nie tylko z innymi kolekcjonerami, ale i pokazania swoich „motoryzacyjnych perełek” zwiedzającym – zachęca Maria Szponar z MTiK Zajezdnia Sztuki.

Kryminalna zagadka
O godzinie 13:00 rozpocznie się turniej detektywistyczny. Poprowadzą go filmowy porucznik Borewicz, czyli Bronisław Cieślak oraz Dariusz Rekosz, autor książek dla młodzieży.

- Uczestnicy wysłuchają raportu detektywa, a wszystko co zanotują pomoże im rozwiązać kryminalną zagadkę – zapowiada Szponar. Do udziału w zabawie obowiązują zapisy, prowadzi je kasa muzealna pod nr tel. 91 45 99 200.

Tego nie wiedziałeś o „07 zgłoś się”

Po turnieju zaplanowano spotkanie z porucznikiem Borewiczem. Aktor Bronisław Cieślak w rozmowie z Dariuszem Rokoszem opowie o pracy na planie zdjęciowym. Z kolei Piotr K. Piotrowski (autor książki „07 zgłasza się – opowieść o serialu”) ujawni kulisy powstania tej legendarnej produkcji. Początek spotkania o godz. 14:30. .



„Fotokomisariat” i legendarne auta

Odwiedzający w sobotę (28 października) Muzeum Techniki i Komunikacji będą mieli okazję obejrzeć jednodniową wystawę przypomniającą atmosferę serialu „07 zgłoś się”. W muzealnych wnętrzach prezentowane będą takie pojazdy jak np.: Polonez 1500 „Milicja” z 1987 r., Fiat 125P z 1987 r., Polonez 1500 z 1981 r., Fiat 125P „Milicja”.

Będzie można zrobić sobie też zdjęcie w specjalnie zaaranżowanym komisariacie z lat 70. XX wieku. Nie zabraknie również typowo urodzinowych akcentów (od godz. 15:30), jak: tort, baloniki z polonezem i krówki.

Czar dzieciństwa PRL-u

W programie urodzinowych atrakcji znalazła się także prelekcja dla najmłodszych o dzieciństwie w PRL-u.

- Będzie trochę strasznie, trochę nostalgicznie, trochę smutno, ale przede wszystkim ciekawie – zapowiada Maria Szponar. - Na zajęciach dowiemy się, czym bawiły się dzieci w PRL-u, jak spędzały czas wolny, jakie smakołyki królowały w jadłospisach najmłodszych. Na prelekcję zapraszamy dzieci z osobą dorosłą. Zajęcia w ramach biletu wstępu do muzeum. Liczba miejsc ograniczona, zapisy w kasie muzealnej – tel. 91 45 99 200.

W sobotę, 28 października, bilety wstępu do MTiK (normalne, ulgowe, rodzinne i grupowe) będą tańsze o połowę. Za normalny zapłacimy 5 zł, a za ulgowy – 2,5 zł. Wstęp na interaktywną wystawę "Eureka ruchu" zgodnie z cennikiem.

Program:
  • godz. 12:00
    Czar dzieciństwa PRL-u.
    Zajęcia dla dzieci w wieku 8 - 10 lat (liczba miejsc ograniczona) – prowadzenie Ida Lipecka. Zapisy w kasie muzealnej – tel. 91 45 99 200
  • od godz. 12:00
    Pokaz zabytkowych samochodów kolekcjonerów (dziedziniec).
  • godz. 13:00
    Turniej detektywistyczny – Dariusz Rekosz i Bronisław Cieślak (liczba miejsc ograniczona). Zapisy w kasie muzealnej – tel. 91 45 99 200
  • godz. 14:30
    Spotkanie z Bronisławem Cieślakiem (odtwórcą roli legendarnego porucznika Borewicza), Piotrem K. Piotrowskim (autorem książki „07 zgłasza się – opowieść o serialu”). Spotkanie prowadzi Dariusz Rekosz (pisarz).
  • godz. 15:30-16:00
    Motoryzacyjny tort urodzinowy
Atrakcje stałe w godzinach otwarcia:
  • „Fotokomisariat” – zrób sobie zdjęcie w komisariacie z lat 70. XX wieku.
  • Baloniki i krówki dla dzieci