Zabytkowa siedziba Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie przejdzie remont. Organizacja otrzymała 120 tysięcy złotych samorządowego dofinansowania na remont i odnowienie elewacji.

W tym roku 56 zabytków przejdzie prace remontowe, a łączna kwota wsparcia z budżetu wojewódzkiego wyniosła 2,5 miliona złotych. Pierwsza umowa została podpisana z Zachodniopomorskim Oddziałem Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie. Organizacja humanitarna przeznaczy finansowe wsparcie na remont i odnowienie kolorystyki elewacji frontowej gmachu przy al. Wojska Polskiego 63 (I etap).

– Realizacja zadania jest niezbędna z uwagi na aktualny stan budynku. Elewacja jest w bardzo złym stanie technicznym. Remont poprawi bezpieczeństwo i komfort regularnie spotykających się w nim osób – informują przedstawiciele zachodniopomorskiego oddziału PCK.

– Systematyczna, coroczna pomoc to ważne wsparcie dla osób i instytucji dbających o perełki zachodniopomorskiej architektury. Obiektów wymagających renowacji na terenie Pomorza Zachodniego jest dużo, dlatego staramy się, aby co roku środki z budżetu województwa zachodniopomorskiego, przeznaczone na ten cel, były coraz większe – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Oprócz środków z budżetu województwa na ten cel przeznaczyliśmy w ubiegłych latach także środki z PROW oraz eurofundusze Programu Regionalnego – dodaje.

Budynek przy al. Wojska Polskiego 63 został wzniesiony pod koniec XIX wieku w technologii tradycyjnej, z charakterystycznymi dla tego okresu rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Posiada elewacje zdobione boniowaniem, a po II drugiej wojnie światowej został rozbudowany o jedną kondygnację. Na budynku od strony al. Wojska Polskiego znajduje się tablica upamiętniająca szczecińskiego architekta Wilhelma Meyera-Schwartau.

Od 1945 roku w budynku działalność prowadzi regionalny oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. To placówka wsparcia dziennego dla rodzin niewydolnych wychowawczo, punkt socjalny dla osób bezdomnych, magazyn pomocy doraźnej i interwencyjnej oraz dwa kluby „Senior+”. W gmachu prowadzone są także spotkania aktywnych obywateli – od 2010 roku PCK współorganizuje przestrzeń „SEKTOR-a 3” skupiającego kilkanaście organizacji pozarządowych. Od kwietnia br. w budynku działa również Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej.