To sposób na realizację nawet najmniejszych działań wokół siebie, na własnym podwórku czy wspólnie z sąsiadami. W 2024 roku mieszkańcy Szczecina będą mieć 190 tysięcy złotych do wydania w ramach Inicjatywy Lokalnej. „Nie tylko zapewnia wsparcie finansowe, ale przyczynia się do rozwoju społeczności na wielu poziomach” – podkreśla Jan Karpierz z Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 Szczecin.
Z pomocą Inicjatywy Lokalnej mieszkańcy mogą sfinansować nie tylko prace związane z małą infrastrukturą, ale również spotkania sąsiedzkie, festyny, warsztaty bezpieczeństwa, oddolne zwiedzanie osiedla ze znawcą zakamarków i podwórek, działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych, pielęgnowania polskości, rozwoju świadomości narodowej i wiele więcej.
„Jednym z największych atutów Inicjatywy Lokalnej jest możliwość uzyskania finansowego wsparcia dla projektów społecznych. To swoista platforma, która daje głos mieszkańcom. Każdy może zgłosić własny projekt, pomysł czy inicjatywę i mieć pewność, że jego głos zostanie usłyszany” – podkreśla Jan Karpierz.
W 2024 roku do dyspozycji mieszkańców jest 190 tysięcy złotych. Aby zrealizować nawet najbardziej nietypowe pomysły, trzeba wypełnić i przesłać odpowiedni wniosek do magistratu, usiąść razem przy stole i wypracować ostateczny kształt danej inicjatywy. Gmina finansuje materiały, a po stronie wnioskujących jest realizacja poprzez wkład w postaci wolontariatu, rzeczy lub własnych środków finansowych.
„Po zakończonych działaniach wspólnie rozliczacie przedsięwzięcie a to, co zostało wypracowane lub stoi na najbliższym podwórku, wykorzystujecie dalej do rozbudzania nowych inicjatyw i pomysłów” – dodaje Jan Karpierz.
Aby złożyć wniosek wystarczą dwie osoby oraz poparcie mieszkańców. Ważne, aby składany pomysł na działanie był wcześniej skonsultowany z grupą, na rzecz której będzie organizowane (np. z sąsiadami, mieszkańcami ulicy, rodzicami w szkole). Nabór jest ciągły, co oznacza, że wnioski można składać w dowolnym momencie poprzez kancelarię w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Szczecin.
Co ważne, Sektor 3 Szczecin pomaga w opracowaniu pomysłów oraz może sprawdzić wniosek przed jego złożeniem. Punkt konsultacyjny znajduje się przy al. Wojska Polskiego 63 (tel: 91-350-82-99, e-mail:biuro@sektor3.szczecin.pl).
W ramach Inicjatywy Lokalnej zrealizowano m.in. projekty „Zielony Plac Orła Białego” i „Zielone Stare Miasto”, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Parku im. Stanisława Nadratowskiego, mapę „Mozaiki Szczecińskie”, tor pływacki Open Water na jeziorze Głębokim.
Komentarze
7