Wielokrotnie podkreślano, że współpraca między Polską a Niemcami jest kluczowa w rozwoju obu krajów. Obejmuje ona zarówno obszary edukacji, jak i gospodarki, a także kultury.
To już 4. edycja Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Choć w tym roku wyjątkowa, bo z racji pandemii przeniesiona w przestrzeń online, to nieustannie podkreślająca siłę wspólnego działania. W inauguracji wzięli udział Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek oraz Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Cornelia Pieper.
– Jesteśmy po pierwszym okresie, pierwszym podsumowaniu, naszego – chyba największego w Polsce – projektu nauki języka sąsiada. Bardzo cieszymy się z rozwoju relacji gospodarczych, które są solą tej współpracy polsko-niemieckiej na pograniczu – mówił prezydent. – Granica jest tylko pewnym znakiem na mapie. Nie powinno jej być w naszych relacjach, sercach, wzajemnej, przygranicznej przyjaźni.
Działania organizowane do tej pory przyniosły już wiele dobrego, przyczyniły się do rozwoju obszarów po obu stronach granicy, ale podkreślano również, że cały czas te wspólne relacje można zacieśniać i rozwijać.
– Współpraca regionalna musi być bardziej intensywna, korzystać z naszych kompetencji, by od każdego mieć jak najlepsze doświadczenia, by polepszyć sytuację – skomentowała Cornelia Pieper, odnosząc się m.in. do obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.
– Musimy wypracować modele działania w sytuacji kryzysowej – stwierdził Krzystek, nawiązując do sytuacji sprzed kilka miesięcy, kiedy to zamknięcie granic uniemożliwiło części mieszkańcom dotarcie do pracy czy wymianę uczniów. – Nie możemy doprowadzić do tego, że nasza współpraca i relacje na granicy zamrą.
Szczegółowy program Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z wydarzeniami towarzyszącymi można znaleźć na stronie https://dwpn.szczecin.eu/
Komentarze
12