Do 20 marca potrwają w Szczecinie Dni Kultury Żydowskiej, których głównym tematem będzie Hannah Arendt, jedna z najbardziej wpływowych myślicielek XX wieku.

Tegoroczne szczecińskie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada odbędą się pod hasłem „Kultura i prawo”.

- Ten temat, prawa i kultury wymaga nowego rozpatrzenia z udziałem przedstawicieli różnych dyscyplin. To jedno z najbardziej intrygujących zjawisk w historii literatury, bez którego nie da się zrozumieć chociażby twórczości Kafki – tłumaczy pomysł na czwartą edycję Adlojady prof. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W programie przewidziane są debaty na temat pojmowania prawa w rozmaitych obszarach kultury. Filozofowie rozprawiać będą m.in. o statusie hermeneutyki prawnej, o oddziaływaniu współczesnych prądów umysłowych na doktryny prawne, o relacjach między prawem religijnym i prawem świeckim, o wpływie kultury masowej na wyobraźnię prawną. Odbędzie się też debata zatytułowana „Uniwersytet otwarty” [19 marca, g. 18:00 w Sali Senatu US] z udziałem nauczyciela akademickiego, redaktora pisma społeczno-kulturalnego, duchownego, dyrektora instytucji kultury i polityka.

W Adlojadzie uczestniczyć będą przedstawiciele różnych dyscyplin i specjalności naukowych z kilku ośrodków akademickich z kraju i z zagranicy.

Szczecińskie Dni Kultury Żydowskiej 2015 w dużej mierze będą poświęcone filozofce Hannah Arendt.

- W tym roku mija 40. rocznica śmierci Hannah Arendt, bodaj najważniejszej intelektualistki XX wieku, postaci symbolicznej, która miała swój wkład zarówno w prawo, filozofię, jak i estetykę literacką - mówi prof. Madejski – To bardzo ważna postać dla kilku kultur: niemieckiej, amerykańskiej, oczywiście dla kultury żydowskiej i kultury Izraela. Chcemy z tej okazji podyskutować o książkach, które się właśnie ukazały - zaznacza.

Jedno z takich spotkań poświęconych twórczości Arendt odbędzie się 18 marca [g. 13:00 - 15:00] w Sali Senatu US. Uczestnicy porozmawiają o książce „Ludzie w mrocznych czasach”. Tego samego dnia o 16:00 będzie można też zobaczyć film o Hannah Arendt w reżyserii Margarethe von Trotty. Pokaz będzie miał miejsce w Kinie Pionier.

Inauguracja tegorocznej Adlojady, w formie swoistego tryptyku, odbędzie się we wtorek, 17 marca. Na początek zaplanowano otwarcie wystawy fotografii Piotra Piluka "Niewyjaśnione dziedzictwo. Ślady niemieckich Żydów na Śląsku". To o godz. 16:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tuż po wernisażu będą miały miejsce promocja książki „Adlojada. Ekonomia i kultura” [g. 16:30] oraz koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Chóru Remedium [g. 18:00].

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Festiwal potrwa do 20 marca 2015 roku.

Szczegółowy program dostępny jest tutaj.

Organizatorami są Muzeum Narodowe w Szczecinie, Polskie Towarzystwo Autobiograficzne, Wydział Filologiczny i Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Secesja Café.

Zgodnie z żydowską tradycją adlojada to radosna parada uliczna w trakcie święta Purim. Tego dnia należy biesiadować do momentu aż nie będzie się w stanie rozróżnić wznoszonych okrzyków: "Niech będzie błogosławiony Mordechaj” i "Niech będzie przeklęty Haman”.  Pierwsza adlojada odbyła się w Tel Awiwie w 1912 r. Pochody spopularyzował pierwszy burmistrz Meir Dizengoff.