Personel szpitala wojewódzkiego w Szczecinie otwiera punkt konsultacyjny dla uchodźców z Ukrainy, którzy wymagają kontynuacji lub modyfikacji specjalistycznego leczenia rozpoczętego w ojczyźnie. To inicjatywa lekarzy-wolontariuszy, którzy na co dzień pracują w placówce przy ulicy Arkońskiej 4.

Punkt konsultacyjny dla uchodźców z chorobami przewlekłymi będzie działać na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej 4. Pierwsi obywatele Ukrainy będą mogli do niego przyjść – i to bez skierowania – już we wtorek (8 bm.).

„Chcemy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa”

– Inwazja Rosji na Ukrainę zmusiła wielu naszych wschodnich sąsiadów do niemal natychmiastowego wyjazdu ze swojej ojczyzny. Część z nich to przewlekle chorzy, którzy ratując życie, w pośpiechu opuszczali swoje domy. Wielu z nich pozostało bez możliwości kontynuacji leczenia, które rozpoczęli jeszcze w Ukrainie. Chcemy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i w tym zakresie, dlatego otwieramy punkt konsultacyjny w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.

W punkcie konsultacyjnym obywatele z Ukrainy otrzymają specjalistyczną konsultację lekarską, receptę na leki stałe oraz skierowanie do poradni. W trakcie dyżurów obecni będą również lekarze porozumiewający się po ukraińsku lub/i rosyjsku.

Pacjentami zajmą się lekarze-wolontariusze

Lekarze udzielą pomocy w zakresie – chorób kardiologicznych (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca), nowotworów złośliwych, a także chorób endokrynologicznych, nerek, gastrologicznych, reumatologicznych i wewnętrznych.

Każdy pacjent powinien mieć przy sobie potwierdzenie przekroczenia granicy ukraińsko-polskiej po 24 lutym br., dowód tożsamości, dokumentację dotyczącą dotychczasowego leczenia lub przynajmniej spis przyjmowanych leków.

Punkt konsultacyjny będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godz. 15-19. Pacjentami zajmą się lekarze-wolontariusze, którzy na co dzień pracują w szpitalu wojewódzkim.