Zespoły z Rosji, Iranu, Rumunii czy Hiszpanii wystąpią podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Pro-Contra. Będzie też akcent bardzo egzotyczny – widzowie będą mieli okazję obejrzeć sztukę w wykonaniu grupy z Nigerii. Wydarzenie startuje już w ten piątek i potrwa do niedzieli.
– To, że festiwal zaczął istnieć 19 lat temu wydaje się nieprawdopodobne. Zaczynaliśmy bardzo skromniutko, teraz kontakty są międzynarodowe i z tego bardzo się cieszymy – mówi Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz, dyrektor artystyczna festiwalu. – W tym roku, jak zawsze, nie ograniczamy się tematem ani formą, jesteśmy zainteresowani jak najszerszym gronem ludzi i kierunkiem każdego teatru.
– Na tegorocznej Pro-Contrze zaprezentuje się 11 zespołów. Działamy hybrydowo, a więc będą zespoły występujące na żywo u nas, pokazy nagranych spektakli, ale i nowość, czyli streamingi, dzięki którym publiczność w Polsce będzie mogła zobaczyć spektakl na żywo z Rosji i Rumunii – mówi Bartosz Pietruszka, główny organizator festiwalu.
Prezentacje w trzech lokalizacjach
Jedną z nowości tegorocznej edycji są nowe miejsca prezentacji spektakli. Nie tylko siedziba teatru „nie ma” ugości artystów. Sceny powstaną na Wydziale Nauk Społecznych US przy ul. Krakowskiej 71-79 oraz Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzanie US przy ul. Cukrowej 8. Co jeszcze?
– W tym roku nowością jest Nigeria, kierunek bardzo egzotyczny. Nigeria mnie samego ujęła za serce, bo po nagraniu widać, że jest to Nigeria: nie będzie to jakość 4K, ale jakość jak na Nigerię przystało, ale to nadaje pewnego smaku – zapowiada Pietruszka.
Na spektakle wstęp jest darmowy, warto jednak pobrać wejściówki. Nie jest to konieczne, ale należy pamiętać, że osoby z wejściówkami będą wpuszczane w pierwszej kolejności, tak aby zachować wszystkie wyznaczniki sanitarne.
Festiwal to nie tylko spektakle
Na uczestników czekają również dwa koncerty, po których odbędzie się karaoke.
– Zapraszamy wszystkich, którzy lubią muzykę. Międzynarodowe karaoke może być bardzo ciekawe – zachęca Pietruszka.
Organizatorzy zapraszają również na warsztaty teatralne (obowiązują wejściówki). W tym roku zajęcia poprowadzi Andżelika Pytel, która niejednokrotnie współpracowała z festiwalem. Warsztaty obejmą wiele istotnych dla aktorów rzeczy, od emocji po ruch.
– Dla nas liczy się to, by ci, którzy przyjdą, mogli zobaczyć siebie w teatrze, odkryć coś nowego, poczuć się dobrze ze swoim ciałem, głosem, emocjami – mówi Pietruszka.
„Publiczność na naszym festiwalu co roku może zobaczyć wszystko”
Festiwal Pro-Contra to okazja, by zobaczyć inne podejście do teatru w każdym kraju. Problemy przedstawione przez zagraniczne zespoły mogą być dla Polaka niezrozumiałe, ale i ciekawe jednocześnie, które zmuszą do myślenia.
– Nie ograniczamy się do żadnej formy. Jeżeli zespół ma ochotę przekazać coś ruchem, to przekazuje to ruchem, jeżeli ma ochotę przekazać to w tradycyjnej formie, bardzo proszę, też jesteśmy na to otwarci. Jeżeli chcą śpiewać, też mogą. Publiczność na naszym festiwalu co roku może zobaczyć wszystko – zapewnia Pietruszka.
PROGRAM:
PIATĘK 3.09.2021
Otwarcie Festiwalu
16:15 BD Consulting sp. z.o.o – „Śmierć Człowieka-Wiewiórki” – Wrocław
18:00 Poti Valerian Gunia Professional State Theatre – „Pirosmani” – Poti, Gruzja
19:00 POLDEH – „Zwischen den Welten” – Braunschweig, Niemcy
21:00 koncert „Wieczoru Festiwalowego” – zespół Klisze
SOBOTA 4.09.2021
10:00-12:00 Otwarte warsztaty
15:30 Arojah Royal Theatre – „What the Hunter Saw” – Abuja, Nigeria – pokaz nagrania
16:45 Studio 2 (przy Theater Zentrifuge e.V. Berlin) – „KKAAFFKKAA … du hast mich dir anders vorgestellt … (KKAAFFKKAA … wyobraziłe(a)ś mnie sobie inaczej …)” – Berlin, Niemcy – pokaz nagrania
19:00 Ideowcy i Melancholicy z Akademii Sztuk Teatralnych Wydziału Lalkarskiego – „W takiej czy innej formie życia doświadczać // To Experience Life In One Form Or Another” – Wrocław
19:50 Formalina – „No Fiction?” – Wrocław
21:30 koncert „Wieczoru Festiwalowego” –Violet Ultra
NIEDZIELA 5.09.2021
10:00-12:00 Otwarte warsztaty
15:30 Deemk – „The suitcase and the lapdog” – Tehran, Iran – pokaz nagrania
17:00 group theater „Moon Palace” – „Locuras de una Flamenca (Crazy things of a flamenca)” – Cordoba, Hiszpania
18:20 Northern Theatre, „Mihai Raicu” Company – „THE RECIPE FOR PERFECTION IN MANY STEPS THAT TAKE NOWHERE” – Satu Mare, Rumunia
20:10 Bartłomiej Gąsior – „TEFILIN” – Warszawa
21:00 „Gala Finałowa” – pokaz LIGHT SHOW, koncert Kwartetu Smyczkowego, pokaz taneczny zespołu MEDEINA i ogłoszenie wyników
Komentarze
1