Konferencja, gra miejska, koncerty – zbliżający się festiwal Słyszę Dobre Dźwięki za pomocą różnych wydarzeń postara się zwrócić uwagę mieszkańców Szczecina na to, jaką rolę w naszym życiu odgrywają dźwięki. W tym roku organizatorzy kładą nacisk na aspekt muzyki w kontekście pamięci i uważności.
To już druga edycja festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. W zeszłym roku wydarzenie poświęcone było kulturze włączającej i temu, jak stworzyć warunki do uczestnictwa w kulturze grupom wykluczonym.
– W tym roku postanowiliśmy pochylić się nad czymś, co jest ważne tak naprawdę dla nas wszystkich, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Są to pamięć i uważność – mówi Agata Kolasińska, kierownik Sekcji Edukacyjnej Filharmonii w Szczecinie. – Chcemy pokazać, w jaki sposób muzyka wpływa na procesy pamięciowe, czym jest aktywne starzenie się i w jaki sposób można żyć, otaczając się muzyką i usprawniać funkcjonowanie swojego umysłu. Będzie mnóstwo atrakcji, mnóstwo wiedzy i zabawy oraz dobrych dźwięków.
Różne wydarzenia, ta sama myśl przewodnia
– Badania wskazują, że muzyka klasyczna sama w sobie, czy to Mozart, Bach czy Beethoven, wpływa na lepszą koncentrację, na usprawnienie procesów pamięciowych i uspokaja nas. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu zachęcają do tego, by każdy z nas odkrył tę muzykę, która mu w duszy gra. Każdy z nas otacza się innym gatunkiem, żeby się zrelaksować czy zabawić, więc tak naprawdę te dobre dźwięki są subiektywnym odczuciem tego, żeby się czuć dobrze z muzyką – podkreśla Kolasińska.
Pierwszym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie konferencja (środa, 15 czerwca, godz. 10), podczas której eksperci mówić będą m.in. o terapii muzyką i ruchem, o tym, jak sztuka wpływa na proces zapamiętywania oraz o pamięci, w tym pamięci słuchowej. Konferencja będzie okazją do wymiany poglądów, poszerzania wiedzy i odkrycia wielofunkcyjności muzyki i jej niezwykłego wpływu na codzienność. Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie na języki polski i niemiecki. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, konferencja będzie transmitowana na platformie wideokonferencyjnej ZOOM.
W czwartek, 16 czerwca, o godzinie 19, w ramach festiwalu czeka wydarzenie online: prezentacja reportażu „Pamiętnik Szczecina”.
– W roli głównej Monika Szymanik, która będzie mówiła o pamięci miejsca, o tym, jak dbać o pamięć i jak miejsca kryją historie – zdradza Hanna Wilińska, koordynator projektu Słyszę Dobre Dźwięki 2022.
Reportaż ukaże Szczecin oczami dziecka, które kocha miasto, w którym żyje i pokaże, jak duże znaczenie mają wspomnienia, a historia i tajemnice niemieckiego Stettina zbudowały tożsamość dzisiejszego Szczecina.
W piątek, 17 czerwca, o godzinie 19 organizatorzy zapraszają na koncert symfoniczny „Niezapominajka. Przeboje muzyki klasycznej”. W programie pojawią się utwory związane z literaturą klasyczną, które na zawsze wpisały się w pamięć starszej publiczności. W trakcie koncertu zaprezentowany zostanie efekt warsztatów dla seniorów – współgrające z muzyką wizualizacje, na które składają się wspomnienia najstarszych melomanów.
– Kontekst koncertu ma odpowiedzieć na pytanie, jak muzyka działa na pamięć, wspomnienia. Jestem przekonany, że każdy ma muzykę w głowie, która przywołuje bardzo konkretne wspomnienia miejsc, wydarzeń czy osób – mówi Mateusz Czarnowski odpowiedzialny za program koncertu. – Chcemy pokazać tym koncertem również historie samych utworów i okoliczności, w jakich powstawały, co się z nimi działo prze lata.
Nie zabraknie też propozycji dla rodziców z dziećmi
Sobota, 18 czerwca, przyniesie ze sobą – po raz pierwszy – grę miejską, do udziału w której zaproszone są całe rodziny.
– Trzeba będzie poszukać różnych miejsc, gdzie będą czekały zagadki. Za rozwiązanie każdej uczestnicy otrzymują po punkcie. Meta jest w filharmonii, gdzie będą czekać świetne nagrody. Gra rozpoczyna się w bardzo ciekawym miejscu. Chcemy krótkimi wierszami doprowadzać do historycznych miejsc, które kojarzą się muzycznie. Start jest taki: „początek gry w historycznym miejscu się zaczyna. Drożdżówki tam jedli 50 lat temu, patrzył jej w oczy, a ona jemu, szczeciński chłopak, szczecińska dziewczyna” – zdradza Hanna Wilińska, koordynator projektu Słyszę Dobre Dźwięki 2022. – Po grze w filharmonii będzie czekać spektakl „Pan Dźwięk” opowiadający o tym, jak powstają dźwięki za pomocą fortepianu, epidiaskopu, ruchu, gestów.
Koncert finałowy „Gdzie jest memo?” ma połączyć familijnie młodych i dorosłych melomanów.
– Repertuar był konstruowany w oparciu o utwory, które kojarzą się młodym i starszym słuchaczom. Źródło tych utworów powstało poprzez karty memo, które kiedyś stworzyliśmy. Repertuar reprezentuje większość wskazanych epok. Jak to u nas na koncertach rodzinnych – będzie dużo zabawy, trochę przebieranek i sporo dobrej muzyki. Tym koncertem zamykamy cały festiwal, to nasz wielki finał – mówią organizatorzy.
Dla tych, którym nie uda się być na sali symfonicznej, dobra wiadomość – koncert będzie opublikowany bezpłatnie online 5 lipca na kanale Youtube EduFilharmonia.
Przez cały czas trwania festiwalu budynek filharmonii będzie rozświetlony na kolor turkusowy, który przypisany jest osobom głuchym. – To kolor też wprowadzający spokój, kojarzy się z aurą morską. Mamy nadzieję, że będzie cieszył oko mieszkańców – mówi Kolasińska.
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki odbędzie się w dniach 15-19 czerwca. Szczegółowy opis wydarzeń dostępny na stronie: https://uslysz.filharmonia.szczecin.pl/pl/events
Komentarze
0