Ten festiwal ma wielu fanów, którzy czekają niecierpliwie na początek września każdego roku. To wtedy Pro Contra regularnie od wielu lat oferuje nam bardzo różnorodne wrażenia artystyczne... Nie tylko teatralne, ale też muzyczne i taneczne. W tym roku, od 6 do 8 września w kilku miejscach Szczecina artyści z takich krajów jak Rumunia, Iran czy Kanada pokażą ciekawe spektakle i spotkają się z widzami.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych „Pro Contra” – taka jest pełna nazwa tego wydarzenia. Początki tej inicjatywy sięgają 2002 roku, kiedy odbył się przegląd o charakterze komediowym pod nazwą „Goło i Wesoło (GiW). Aktualnie jest to festiwal różnych form, połączony z działaniami warsztatowymi, występami muzycznymi i tanecznymi.

Nowe, sprawdzone miejsce

Przez wiele lat kojarzyliśmy Pro Contrę głównie z budynkiem dawnego Domu Marynarza przy ulicy Malczewskiego. To tam była baza Teatru „nie ma”, który organizuje festiwal. Tegoroczna edycja w tym miejscu już się nie odbędzie. Spektakle będą prezentowane w Sali Czarnej w Akademii Sztuki, w Strefie Kultury Studenckiej przy ul. Szwoleżerów 18 oraz w zupełnie nowym miejscu - w LO nr 1 przy alei Piastów.

- Szukaliśmy szkoły, która ma dużą aulę, którą można wykorzystać dla celów teatralnych i udało nam się taką znaleźć właśnie w tym liceum. Wcześniej z tego miejsca korzystali już muzycy Filharmonii w Szczecinie, więc można powiedzieć, że została sprawdzona pod względem akustycznym - mówi Krzysztof Stepień ze Stowarzyszenia Teatralnego „nie ma”

Spójrz na swoje buty

W tym miejscu nastąpi otwarcie głównej części festiwalu (już w piątek, 6 września, o godz. 16.00), podczas którego wystąpi Agnieszka Borkowska ze spektaklem „Kasandra”. Co ciekawe, w ciągu trzech festiwalowych dni w Szczecinie zaprezentują się aż trzy zespoły z Iranu.

- Dyrektor artystyczna Pro Contry, Tatiana Malinowska-Tyszkiwicz, była w ubiegłym roku na festiwalu teatralnym w Teheranie i tam zobaczyła te grupy, oceniając bardzo wysoko ich poziom. Dlatego zaprosiła je na nasz przegląd – mówi Stepień.

Aresztowane w drodze do Europy

Jak określają to organizatorzy, ideą festiwalu jest konfrontowanie młodzieżowych teatrów niezależnych i rozpowszechnianie offowej sztuki teatralnej, poruszającej problemy ludzi młodych i świata współczesnego. Irańskie teatry bardzo dobrze odpowiadają tej formule. Dlatego już po raz piąty na festiwal przyjedzie grupa Papion z Iranu, która zdobyła już tu Grand Prix w 2017 roku (za spektakl „Hydrolysis spawn of madness”). Tym razem aktorzy ci pokażą sztukę "Losing a daughter: the dark syndrome on the border of madness" - dramat o czterech uchodźczyniach z różnych azjatyckich krajów, które zostają aresztowane podczas próby dotarcia do Europy.

- Ogólnie na festiwal zgłosiło się 14 zespołów z zagranicy oraz 20 z Polski. Trzeba było przeprowadzić selekcję i nasza komisja wybrała dwanaście grup i twórców, którzy wezmą udział w konkursowych prezentacjach – dodaje Stepień.

To trzeba zobaczyć!

Są wśród nich także aktorzy zawodowi. W sobotę, 7 września, o godz. 19.00 w Akademii Sztuki monodram z elementami tanecznymi zatytułowany "Paloma" przedstawi Aleksandra Grącka, która jest absolwentką Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Ma już na koncie debiut w pełnometrażowym filmie „Pociecha” w reżyserii Pawła Podlejskiego (dostała za tę rolę nagrodę ̨Best Actress Feature na Unjuz Restricted View Film Festival w Londynie w 2018 roku). W sierpniu 2019 roku odbyła się premiera jej najnowszego performance’u „Kochanek” w ramach Festiwalu Szekspirowskiego w nurcie alternatywnym SzekspirOff w Gdańsku. Chyba nie ma wątpliwości, że jej spektakl trzeba zobaczyć!

Nagrody niematerialne

Nagrody, o które rywalizują wszystkie zespoły i aktorzy, mają charakter niematerialny. Nagroda Publiczności przyznawana jest głosami publiczności. Wyróżnienia w kategoriach Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka, Nagroda Dyrektora Artystycznego – przyznawane są przez Dyrektora Artystycznego Tatianę Malinowską-Tyszkiewicz. Tak naprawdę najważniejszy jest sam udział w festiwalu i możliwość wymiany doświadczeń z innymi niezależnymi twórcami oraz dialog z otwartą na nowe doznania publicznością. Festiwal został dofinansowany m.in. przez Miasto Szczecin, Zarząd Portów Świnoujście oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Szczegółowy program Pro Contry na stronie http://procontrafestival.com/pl/