Przestrzeń wokół pozostałości po wieży Quistorpa zostanie uporządkowana, a same ruiny zostaną zabezpieczone, aby nie stwarzały zagrożenia dla spacerujących. Prace zostaną wykonane w ramach zwycięskiego projektu w tegorocznym Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. „Skoro miasto na co dzień się tym nie zajmuje, to jako mieszkańcy powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce” – podkreśla Mateusz Gieryga, pomysłodawca projektu pn. „Rewitalizacja wieży Quistorpa”.

Wieża widokowa na Wzgórzu Arkony w Lasku Arkońskim została zbudowana w latach 1900-1904 na zlecenie Martina Quistorpa – syna szczecińskiego przedsiębiorcy Johannesa Quistorpa. Mężczyzna chciał w ten sposób uczcić pamięć zmarłego ojca, dzięki któremu współcześni mieszkańcy Szczecina mogą m.in. spacerować po Parku Kasprowicza (niegdyś Park Quistorpa).

Wieża została zniszczona podczas II wojny światowej. Pomimo, że od wielu lat jest w stanie ruiny, nadal chętnie jest odwiedzana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Szczecińscy radni wielokrotnie składali interpelację do prezydenta, aby miasto zainteresowało się losem pozostałości po wieży widokowej.

„Niszczeje piękno kulturowe poprzednich pokoleń”

Teraz sprawa wieży Quistorpa powraca za sprawą Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt zabezpieczenia ruin oraz uporządkowania terenu zdobył 1202 głosy mieszkańców i tym samym zostanie zrealizowany.

– Podczas spaceru zauważyłem, że ruiny wieży są niezabezpieczone, zaniedbane, oszpecone bazgrołami. Brakuje też informacji o historii wieży, a całe Wzgórze Arkony jest mocno zaśmiecone. Doskwiera także brak ławek, na których można odpocząć. I tak powstał pomysł, żeby coś z tym zrobić – tłumaczy Mateusz Gieryga, autor projektu.

Przypomina również, że ostatnie prace porządkowe na Wzgórzu Arkony przeprowadzono „ponad dekadę temu”.

– Od tego czasu to miejsce niszczeje z dnia na dzień. Poza zwykłą tabliczką z napisem „zakaz wchodzenia na taras” nie podjęto żadnych innych kroków. A to błąd. Tym samym w Szczecinie niszczeje piękno kulturowe poprzednich pokoleń – podkreśla Gieryga.

Kluczowe zabezpieczenie ruin

W ramach projektu ruiny wieży Quistorpa zostaną zabezpieczone, oczyszczone z bazgrołów oraz podświetlone. Przed nimi ma zostać zamontowana tablica informacyjna z historią wieży oraz Johannesa Quistorpa. Dookoła mają pojawić się lampy parkowe, ławki oraz śmietniki. Jednocześnie Mateusz Gieryga podkreśla, że dzisiaj trudno mówić o takich planach, jak odnowienie wieży. Koszt prac wyceniany jest na blisko 200 tysięcy złotych.

– Na pewno nie w ramach SBO. Odbudowa wieży czy nawet jej adaptacja, to kwoty mocno przekraczające budżet obywatelski – wyjaśnia pomysłodawca. – Chciałbym, żeby to miejsce stało się jednym ze stałych punktów turystycznych na mapie Szczecina. Niestety, jako mieszkańcy nie możemy decydować o takich rzeczach.

Kiedy ruszą prace? „Uzbroiłbym się w cierpliwość”

Zgodnie z regulaminem Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, prace w ramach projektu muszą rozpocząć się w 2022 roku.

– Jako autorzy projektów nie zostaliśmy jeszcze poinformowani o aktualizacjach w sprawie wdrażania projektów. Może być tak, że w tym roku ruszą prace dotyczące dokumentacji technicznej – mówi Mateusz Gieryga. – Chciałbym być optymistą w tym temacie i wierzyć, że będzie to zadanie priorytetowe dla miasta. Widząc jednak tempo realizacji poprzednich projektów, uzbroiłbym się w cierpliwość.