Nie tylko wzięli udział w kulinarnych warsztatach i poznali sposób na przygotowanie idealnej pizzy. Wspólnie spędzili czas, który upłynął im pod znakiem zajęć poświęconych tematowi samotności. „Pomysł na ten projekt wynika z naszych osobistych doświadczeń” – mówią pomysłodawczynie „Rozmów przy Garze”.

„Mniej niż 86 procent” to tytuł projektu, za który odpowiedzialne są cztery licealistki – Julia, Aleksandra, Julia i Amelia. Dziewczyny wzięły na tapet problem samotności wśród ich pokolenia, ale nie spodziewały się, że jest on aż tak duży.

– Przeprowadziłyśmy ankietę wśród naszych rówieśników, z której wyszło, że 86 procent z nich czuje się samotnymi, pomimo sporej liczby znajomych w mediach społecznościowych. W naszych głowach zaświeciły się czerwone lampki – tłumaczy Ola.

– Naprawdę byłyśmy zaskoczone tymi wynikami. I chcemy ten procent zmniejszyć. Naszym głównym celem jest stworzenie miejsca, które nie tylko będzie promować integrację, ale będzie również sprzyjać wspólnemu rozwojowi – dodaje Julia. 

Smacznie i kreatywnie przy dużym stole 

Po ankiecie przyszedł czas na działanie. Uczennice XIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie zorganizowały wydarzenie „Rozmowy przy Garze”. Blisko 30 nastolatków spotkało się we wtorek po południu w Domu Skandynawskim, gdzie czekało na nich m.in. wspólne przyrządzenie idealnej pizzy. 

– Wspólne gotowanie to koncepcja wzięta prosto z filmów. Ludzie schodzą się do jednego miejsca, gotują i jednocześnie otwierają na rozmowę. Samotność wtedy znika, robimy coś razem, skupiamy się i spędzamy miło czas – mówi Ola.

Tajniki przyrządzenia idealnej pizzy przekazały nauczycielki z Technikum Gastronomicznego. Nastolatkowie musieli na początku przyswoić krótką, ale ważną teorię, która była im potrzebna, aby przygotować drożdżowy placek z ulubionymi dodatkami. Jedni wybierali mozzarellę, drudzy paprykę, a jeszcze inni konfitowaną cebulę i salami. Grunt, aby smakowało i nie zabrakło sosu pomidorowego. 

„Rozmowy przy Garze” to dopiero początek

Dziewczyny zadbały również o aspekt naukowy. Do współpracy zaprosiły nauczycielkę akademicką mgr Marzenę Dżon oraz doktor nauk społecznych Edytę Sielicką. Ekspertki zorganizowały warsztaty, dzięki którym nastolatkowie mogli nieco więcej dowiedzieć się o samotności w psychologicznym aspekcie.

– Cieszymy się, że był tak duży odzew, naprawdę nie spodziewałyśmy się tego. Wierzymy, że ten projekt przyniesie wiele satysfakcji oraz będzie owocem wspólnej pracy – dodaje Ola. 

„Rozmowy przy Garze” to początek serii spotkań w ramach projektu „Mniej niż 86 procent”. Na następne wydarzenie nie trzeba długo czekać. Już 5 kwietnia nastolatki zapraszają na konferencję naukową w auli Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Mickiewicza 16a.

– Naszymi ekspertkami będą cztery specjalistki. Marzena Dżon, Edyta Sielicka, psychoterapeutka Joanna Flis oraz doktor Małgorzata Wołejko, która zajmuje się samotnością, ale w tym pozytywnym aspekcie – zapraszają licealistki.

Liealistki prowadzą zbiórkę, która pozwoli im na zorganizowanie konferencji. Można ją wspierać na stronie https://zrzutka.pl/xffrff.