Scenarzysta studia, które stworzyło gry „Wiedźmin”, twórcy kryminałów, książek dla dzieci – szczecińska księgarnia staje się miejscem wyjątkowych spotkań. Książka i kubek gorącego napoju – to przepis na idealne jesienne popołudnie.

Jesień to czas rozkwitu na rynku wydawniczym. Moment premier najważniejszych nowości książkowych zaplanowanych na dany rok, co stanowi świetny czas na klimatyczne spotkania autorskie. „Między wierszami” zaprasza na pięć wydarzeń, podczas których nadarzy się okazja do podyskutowania o najnowszych tytułach, trendach w literaturze. A wszystko to przy filiżance kawy lub kubku herbaty (dla łakomczuchów znajdzie się i kawałek pysznego ciasta).

Kryminalny Szczecin

Przed nami już drugie spotkanie z cyklu „Spotkania (w) Między Wierszami”, które odbędzie się w środę, 30 września. Gościem będzie Marek Stelar, z wykształcenia architekt, pasjonat kryminałów oraz horrorów. W jego książkach króluje Szczecin i kryminalne historie rozgrywane na jego terenie. Jak mówi, nigdy nie postępuje wbrew sobie – uwzględnia uwagi czytelników, ale nigdy nie przyjmuje takich, które stoją w przeciwieństwie do jego przekonań. Może autor uchyli rąbka tajemnicy, których sugestii nie wziął sobie do serca?

Powieści z wojenną podkładką

By urozmaicić jesienne, piątkowe popołudnie można wybrać się na spotkanie (2.10, godz. 17.30) z Jakubem Małeckim – pisarzem, autorem dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego „Dygotu”, laureatem Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nominowanym również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka, dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej NIKE. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Newsweeku”, i „Polityce”. Choć w jego książkach często motywem przewodnim są doświadczenia wojenne, to – jak powiedział w jednym z wywiadów – nie interesuje go wojna: „(…) lubię opowiadać długie, wielkie historie rozciągnięte na całe dekady, dlatego często cofam się w czasie, aby pokazać dzieciństwo, czy młodość moich bohaterów. Wojnę, PRL czy lata dziewięćdziesiąte staram się opowiedzieć bardzo rzetelnie, ale one same w sobie mnie jakoś szczególnie nie interesują – stanowią tło dla losów pojedynczych, zwyczajnych-niezwyczajnych postaci, których losom mam ochotę się przyglądać”.

Coś dla młodych czytelników

A już 9 października odbędzie się czwarte wydarzenie – spotkanie z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką bajek dla dzieci, tłumaczką języka włoskiego, krytyczką sztuki. Jest absolwentką Wydziału Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, a także laureatką ogólnopolskich konkursów literackich i plastycznych oraz inicjatyw edukacyjnych. Mali fani Cioci Jadzi będą mieli szansę porozmawiać z autorką, może nawet i wypytać o dalsze losy zwariowanej Cioci?

Dyskusja o książkach ze scenarzystą gier komputerowych

Wyjątkowe, bo prowadzone jedynie online, piąte spotkanie planowane na 16 października będzie gościło niezwykłego twórcę. Jakub Szamałek to pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Jest absolwentem Oksfordu, doktorem archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendystą Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Za książki z serii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników. Jego „Gdziekolwiek spojrzysz”, ostatnia część trylogii „Ukryta sieć”, ukaże się 14 października, także ci, którzy połykają książki w jeden wieczór, będą mogli porozmawiać o najnowszej powieści i wymienić się na gorąco swoimi odczuciami! Takiej okazji nie wolno przegapić!

Na sam koniec – jeszcze jedna propozycja dla dzieci!

5 listopada odbędzie się szóste i ostatnie wydarzenie w ramach cyklu „Spotkania (w) Między Wierszami”. Gościem będzie Zofia Stanecka, która oprócz cyklu o Basi pisze książki do serii „Czytam sobie”, „Poczytaj ze mną” i „Czytam i główkuję”. Przyznaje, że jest ogromną fanką Tolkiena, a Opowieści z Narnii zna jak własną kieszeń. To pewnie z tego zamiłowania powstała trylogia fantasy dla najmłodszych „Gdy pada deszcz”. „Między wierszami” mocno stawia na rozwój pasji czytelniczej u najmłodszych, dlatego spotkanie z autorką twórczości dla dzieci z pewnością wpisuje się w ideę księgarni. Milusińscy – jak to bywa – pewnie będą mieć sporo pytań, na które pisarka spróbuje udzielić ciekawych odpowiedzi.

Na spotkaniach będą obowiązywały darmowe wejściówki. Wszystkie wydarzenia odbędą się w kawiarnio-księgarni „Między Wierszami” na ul. Moniuszki 6, przy Jasnych Błoniach.

„Spotkania (w) Między Wierszami” są realizowane w ramach Programu Partnerstwo dla Książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.