Partia Razem apeluje do prezydenta Szczecina Piotra Krzystka o urealnienie rozkładów jazdy. Jak wyliczają działacze, powołując się na informacje otrzymane od Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, od września 2022 do końca roku niezrealizowanych zostało 19,3 tys. kursów obsługiwanych przez miejskie spółki. Ta liczba może wydawać się imponująca, ale to 2,4% wszystkich realizowanych przez miasto kursów. Czy to wiele? Działacze Lewicy Razem przekonują, że tak i sytuacja musi się zmienić. – W Warszawie nieodbyte kursy stanowią zaledwie 1% wszystkich kursów – mówi Adam Kościelak z zarządu krajowego Razem.

Między Szczecinem a Policami nie odbyło się w pełni aż 17% kursów

Najpierw politycy Lewicy Razem zajmowali się sprawą połączeń kolejowych, a teraz komunikacją miejską w Szczecinie.

– Na początku roku na naszą prośbę posłanka Paulina Matysiak wystosowała interwencję do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w celu ustalenia liczby nieodbytych kursów komunikacji miejskiej w okresie od 1 września do 31 grudnia 2022 roku. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że ta suma to 19 315 kursów z 806 464 planowych – mówi Adam Kościelak, radny krajowy partii Lewica Razem.

Jak dowiedzieli się działacze, 8 tysięcy niezrealizowanych kursów było obsługiwanych przez SPPK Police Sp. z o.o., co oznacza, że między Szczecinem a Policami nie odbyło się w pełni 17 procent kursów.

Politycy partii Razem chcieli również odpowiedzi na pytanie: ile kursów jest opóźnionych o ponad 10 minut. Tej nie otrzymali. – ZDiTM odpowiedział, że nie prowadzi oddzielnej ewidencji spóźnień, a wszystkie dane są w oddzielnych rejestrach prowadzonych dla każdej linii oddzielnie. Brak takowych danych może częściowo tłumaczyć chaos na naszych drogach — stwierdza Kościelak.

– Największym problemem jest właśnie to, że rozkładowi nie można zaufać — dodaje Izabela Olbratowska, radna krajowa partii Lewica Razem. – Miasto faworyzuje zmotoryzowanych, a jeżeli ktoś bez samochodu chce przemierzać miasto, to musi to robić pieszo lub rowerem.

Miasto od miesięcy powtarza to samo

Problemy z komunikacją miejską w Szczecinie to od miesięcy wiodący temat w Szczecinie. Kilkukrotnie poruszaliśmy go także w programie „Studio wSzczecinie.pl”.

– Gdyby były środki, to siatka połączeń byłaby naszpikowana różnymi możliwościami. Z powodów kadrowych czy finansowych jesteśmy zmuszani do zmiany siatki połączeń – tłumaczyła w naszym studiu Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Opisywaliśmy także trudną sytuację mieszkańców przemieszczających się na trasie Szczecin – Police, np. linią 107. Nazywają oni to połączenie „loterią” i „horrorem komunikacyjnym”.