Miasto zachęca do „wzięcia spraw w swoje ręce” i zaproponowania pomysłów do kolejnej odsłony Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Do dyspozycji w tym roku jest rekordowa kwota 12,7 mln złotych. 70% tych pieniędzy przeznaczonych będzie na realizację projektów lokalnych, a 30% na projekty ogólnomiejskie. Pomysły można zgłaszać tylko do 26 lipca do godziny 15.30. Zostaną one zweryfikowane i poddane pod głosowanie mieszkańców w październiku.
Projekty bardziej „po sąsiedzku”, czyli SBO jeszcze bliżej mieszkańców
Do końca tygodnia mieszkańcy mają czas, by zgłaszać projekty w tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Nowości jest w tym roku całkiem sporo. Więcej pieniędzy do dyspozycji, ale i nowy podział projektów. Znaczna część pieniędzy przekazana zostanie na projekty lokalne, czyli takie, które mają być realizowane bezpośrednio w sąsiedztwie projektodawców.
- Podział na dzielnice był zbyt duży i różnorodność potrzeb w ramach jednej dzielnicy była zbyt rozbieżna. Chcemy więc spróbować jak wyglądać będzie trochę drobniejszy i bliższy ludzi podział. Nowością jest także konieczność złożenia listy poparcia. Projekt proponowany do realizacji musi zebrać 10 podpisów od mieszkańców miasta – mówi Magda Błaszczyk, Dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Szczecinie.
Nie tylko inwestycje, ale i projekty miękkie – nowość w SBO
Tegoroczną nowością jest odstępstwo od zasady, że do realizacji przeznaczane są tylko pomysły inwestycyjne: - Można zgłaszać projekty miękkie, czyli festyny, warsztaty, spotkania. Możliwe są też projekty mieszane, czyli przestrzeń połączona np. z działaniami edukacyjnymi – mówi dyrektor Magda Błaszczyk. – Trzeba wykazać ogólnodostępność projektu, niezależnie, czy jest to inwestycja czy działanie miękkie – dodaje.
Dyżury konsultacyjne do końca tygodnia
W ramach przedłużonego procesu zgłaszania projektów do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego nadal można wziąć udział w konsultacjach dotyczących projektów. Odbywać się one będą do 25 lipca w godzinach 18:00-21:00. Konsultanci na zainteresowanych mieszkańców czekać będą w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. bł. Królowej Jadwigi 44b, wejście do nr 45 lub od al. Wojska Polskiego 34). Nie obowiązują zapisy, można przyjść w dowolnym momencie dyżuru konsultacyjnego. Istnieje możliwość przesłania swoich pytań i wątpliwości z wyprzedzeniem, mailowo na adres: paulina@oswajaniesztuki.pl.
Wnioski można składać do 26 lipca 2019 r. do godz. 15.30 drogą elektroniczną, logując się na stronie www.sbo.szczecin.eu, lub tradycyjnie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie go w siedzibie Urzędu Miasta lub w filii Urzędu.
Komentarze
7