Rozpoczęcie projektu cyfryzacji służby zdrowia w Polsce, poskutkowało wprowadzeniem wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Dążenie do zwiększenia wydajności pracy przychodni, aptek czy innych placówek ściśle związanych z medycyną, okazuje się być dobrym krokiem w kierunku poprawy kontaktu zarówno między pacjentem a lekarzem, jak i odwrotnie. Czym jest e-recepta? Jakie zalety ze sobą niesie?

Teleporada a e-recepta

Innowacja polskiej służby zdrowia idzie o krok dalej i coraz częściej, zamiast iść do przychodni, aby uzyskać receptę, mamy możliwość skorzystania z telemedycyny. Czym jest e-konsultacja? To niestacjonarna forma kontaktu z lekarzem. Pozwala ominąć długie kolejki, a sama wizyta odbywa się w każdym miejscu na ziemi. Dlatego właśnie sprawdza się nie tylko w przypadku osób unieruchomionych ze względu na wiek czy chorobę.

Telemedycyna wnosi dużą oszczędność czasu dla rodziców jeszcze małych dzieci. Mogą oni poradzić się pediatry w momencie, gdy nie mają pewności czy z danymi objawami należy wybrać się z dzieckiem do przychodni na dogłębniejszą kontrolę. Pozwala im także na konsultację odnośnie dawkowania określonych leków, jeżeli sami nie są pewni względem zaleceń osoby, która je przepisała. Należy pamiętać, że do takiej wizyty również należy przygotować dziecko, jak i siebie. Bardzo przydatne okazuje się wypisanie na kartce wszystkich nurtujących pytań.

Teleporady przynoszą wiele korzyści dla osób z chorobami przewlekłymi. To oni są głównymi beneficjentami tej formy wydawania e-recept. Lekarz po uzyskaniu dostępu do historii leczenia danego pacjenta i zweryfikowaniu jego regulowanej lekami dolegliwości, może bez problemu przepisać potrzebne preparaty. Dodatkowym bonusem jest to, że e-wizytę da się przeprowadzić nawet w weekendy i święta, a także, gdy jesteśmy na wakacjach czy innym wyjeździe, więc gdy skończą nam się potrzebne leki, szybko uzyskamy niezbędną do ich zakupu receptę. Z takiej możliwości skorzystamy między innymi na stronie: https://e-recepta.net/recepta.

E-recepta — co to?

E-recepta to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty. W bezpieczny i wygodny sposób pozwala na wykupienie niezbędnych leków. Może być realizowana bez konieczności drukowania, co wskazuje również na proekologiczny rozwój służby zdrowia. Wiele zmian, które pojawiły się wraz z e-receptą, wskazują na chęć dopasowania się do europejskich standardów i niesie ze sobą nową jakość.

Elektroniczna recepta nie różni się wiele od ręcznie wypisywanych form, jednak jest bardziej szczegółowa, jeżeli chodzi o leki. W momencie, gdy dostaniemy ją na nasz adres e-mail, warto sprawdzić, czy zawiera ona wszystkie informacje. Po pierwsze nie może zabraknąć danych pacjenta oraz osoby, która była upoważniona do jej wystawienia. Kolejną rzeczą są dokładne dane placówki odpowiedzialnej za cały proces konsultacji. Następnie należy przyjrzeć się preparatom, ich nazwie, ilości, postaci, dawkowaniu oraz sposobie, w jaki mamy to wykonywać. Warto zweryfikować te informacje z tymi przekazanymi w trakcie wizyty przez lekarza bądź pielęgniarkę.

Jeżeli mowa o budowie e-recepty, nie można zapomnieć o dacie wystawienia, która może służyć za punkt odniesienia w przypadku konieczności weryfikacji z kolejnym istotnym detale, czyli datą ważności. Oba te terminy są niezwykle ważne, gdyż proces wykupowania leków będzie wyglądał inaczej, jeżeli chodzi o standardowe preparaty, a inaczej, jeśli mowa przykładowo o antybiotykach.

Jak zrealizować e-receptę?

Niezależnie od tego, czy jest to apteka, czy punkt apteczny oddalony od miejsca wydania e-recepty o kilkaset kilometrów, bez problemu ją zrealizujemy. Jednak musimy pamiętać, ze jeżeli lekarz przepisał nam kilka opakowań jednego leku, a chcemy kupić na początku tylko część tej ilości, kolejne pudełka jesteśmy zobowiązani do odebrania w tej samej lokalizacji. Natomiast w przypadku różnych preparatów już takiej powinności nie ma.

Proces realizacji e-recepty jest niezwykle prosty. Otóż w momencie wystawienia jej przez lekarza, system automatycznie wysyła na numer telefonu pacjenta kod, który należy podać w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Ponadto na adres mailowy otrzyma on plik PDF zawierający całą treść recept. Z tej opcji również można skorzystać i podać farmaceucie do zeskanowania, aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces wydania leków. Pozwala to nie tylko na sprawny zakup potrzebnych medykamentów, ale również zmniejsza ryzyko błędu osoby, która będzie nam je wydawać. Jeżeli dołączy on do rachunku zły produkt, system od razu poinformuje go o pomyłce.

Kto może wystawić e-receptę?

Recepty elektroniczne mogą wystawiać osoby, które mają takowe uprawnienia również względem papierowych ich odpowiedników. Są to więc: lekarze, dentyści, pielęgniarki, położne oraz felczerzy i starsi felczerzy. Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku e-recept, bez względu na to do kogo się udamy i jaką kaligrafią się posługuje ta osoba, bez trudu rozczytamy wszystkie informacje.

Data ważności — co to?

Na e-recepcie można znaleźć specyficzny element o nazwie data ważności. Wskazuje on na moment, gdy zrealizowanie jej będzie już niemożliwe. Zazwyczaj okres ten trwa 30 dni od dnia wystawienia. Jednak zdarza się, że czas ten jest skracany lub wydłużany w zależności od typu leku oraz przypadłości pacjenta. Za przykład mogą posłużyć antybiotyki, dla których termin ten przypada po 7 dniach.

Kolejnym wyjątkiem są preparaty immunologiczne, takie jak szczepionki, gdzie jest to 120 dni. Należy mieć to na uwadze, że osoby z chorobami przewlekłymi mogą dostać receptę na czas 365 dni, jednak nie mają prawa zrealizować jej w trakcie jednej wizyty w aptece. Ilość wykupionych jednorazowo opakowań maksymalnie może obejmować zapotrzebowanie na 180 dni. Po następne trzeba zwrócić się po upływie określonego czasu. Ważne, aby zgłosić się po pierwszą część w ciągu 30 dni, jeżeli tego nie zrobimy, farmaceuta wyda nam pomniejszoną ilość leku. Zasady te obowiązują w celu zapewnienia bezpieczeństwa każdego indywidualnego pacjenta.