Miejscy urzędnicy uzyskali zgodę na wystawienie na sprzedaż działki z zabytkowymi budynkami u zbiegu al. Bohaterów Warszawy i ul. Żółkiewskiego. Potencjalny nabywca będzie mógł postawić tam aż 5 nowych budynków.
Z myślą o sprzedaży zmieniono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby działka stała się atrakcyjniejsza dla inwestorów. Obok zabytkowych, modernistycznych biurowców, które muszą zostać zachowane, będzie można postawić nową zabudowę.
W miejscu niszczejących, niskich magazynów od strony al. Bohaterów Warszawy i ul. Żółkiewskiego dozwolone są budynki o 2-3 kondygnacjach (maksymalna wysokość – 9,6 metra). Do budynków mieszkalnych przy ul. Żółkiewskiego będzie można „dokleić” kolejny o 4-6 kondygnacjach (19,5 metra). W głębi dziedzińca przewidziano miejsce dla zabudowy o 4-5 kondygnacjach (16,5 metra), a na środku podwórza na obiekt jednokondygnacyjny (6 metrów).
Biurowce z elewacją z cegły klinkierowej zaprojektował Adolf Thesmacher, na którego desce kreślarskiej powstały również projekty sąsiedniego kościoła przy ul. Pocztowej, kościoła przy ul. Królowej Korony Polskiej, gmachu Teatru Polskiego, osiedla Cegłówki na Stołczynie czy wieży węglowej na Pomorzanach.
W budynkach przy dzisiejszej ul. Żółkiewskiego najpierw mieścił się zakład przetwórstwa węgla Hedwigshütte. Po wojnie nieruchomości zajęła Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska, a później PSS „Społem”. Od dawna nie są już jednak użytkowane i niszczeją. Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przykryło elewacje siatkami, by jej sypiące elementy nie spadały na przechodniów.
Na razie zmieniło się najbliższe otoczenie. Przed bramą na podwórze powstał park kieszonkowy – zieleniec utrzymany w historycznej formie. To zwycięski projekt z Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Komentarze
32