Podczas wtorkowej sesji rady miasta przyjęto cztery uchwały zezwalające na sprzedaż nieruchomości. Pod młotek pójdą działki na Osowie, Warszewie i w Kluczu, a deweloper budujący osiedle przy Różance będzie mógł nieco powiększyć swoją własność, by wybudować między innymi chodniki.

Zgoda radnych pozwoli miastu na przygotowanie trzech przetargów i jedną sprzedaż bezprzetargową.

Na Osowie będzie można wybudować ośrodek opiekuńczy lub rehabilitacyjny

Działka przy ul. Miodowej jest zdecydowanie największą spośród tych, którymi zajęli się we wtorek radni. Ma blisko hektar powierzchni. Chodzi o teren w pobliżu skrzyżowania z ul. Lisiej Góry, niedaleko Gubałówki.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala w tym miejscu na działalność opiekuńczą i leczniczą oraz rehabilitację. Może tam powstać na przykład ośrodek pobytu dla osób niepełnosprawnych wraz z zapleczem rehabilitacyjno-socjalnym.

Pomysł sprzedaży działki nie spodobał się osiedlowym radnym, „Według Rady Osiedla Osów zbycie przedmiotowej nieruchomości jest niewłaściwe i sprzeczne z interesem mieszkańców. Rada Osiedla Osów uznaje konieczność zabezpieczenia ww. nieruchomości (tj. pozostawienia w zasobach gminy) na aktualne oraz przyszłe potrzeby mieszkańców Osiedla Osów” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Radni miejscy nie przychylili się do tej negatywnej opinii i jednogłośnie opowiedzieli się za sprzedażą działki.

Miejsce pod nowe usługi na Warszewie i przedwojenny dom w Kluczu

Na sprzedaż pójdzie też działka przy skrzyżowaniu z ul. Włoskiej z ul. Jemiołową. To niezabudowana nieruchomość o powierzchni 854 m2.

Miejscy planiści zdecydowali, że będzie mogła tam powstać zabudowa usługowa. Dopuszczona jest szeroka paleta działalności. Od usług oświatowych, przez biura, gastronomię, przedszkole, poradnię medyczną, lecznicę dla zwierząt, aż po sklep o powierzchni do 200 m2.

Miasto poszuka także nabywcy zabudowanej nieruchomości przy ul. Pasiecznej 4 w Kluczu. Stoi na niej wymagający remontu przedwojenny dom o powierzchni 89 m2 i niewielki budynek gospodarczy. Cala działka ma 740 m2.

Dla tego terenu nie ma miejscowego planu. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zapisano szereg możliwych funkcji. Dominująca to zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna. Uzupełniająca – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna niskiej intensywności, usługi, usługi sportu i rekreacji, zieleń urządzona, ogrody działkowe.

Deweloper będzie mógł lepiej zagospodarować teren wokół osiedla

West Comfort buduje w okolicach Różanki osiedle Rose Park (ul. Jasienicy). Radni zgodzili się, żeby deweloper mógł bez przetargu kupić dwie sąsiednie działki (o powierzchni 430 m2 i 38 m2) „z przeznaczeniem na poprawienie warunków zagospodarowania”. Na wizualizacjach można zobaczyć, że planowane są tam m.in. chodniki i kwietniki.

Tryb bezprzetargowy jest przewidziany głównie przy niewielkich nieruchomościach, gdy wiadomo, że trudno będzie znaleźć innego nabywcę niż sąsiad.