Wczoraj opinia publiczna dowiedziała się, że mBank, właściciel dwóch cennych dzieł znajdujących się w depozycie Muzeum Narodowego w Szczecinie, zdecydował się na odebranie instytucji obrazów i wystawienie ich na licytacji. Dla świata szczecińskiej kultury to fatalna wiadomość, ponieważ jest mało prawdopodobne, że obrazy pozostaną w naszym mieście. Co ciekawe, także wczoraj miasto ogłosiło konkurs na projekt pomnika "Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina" – ta koincydencja zwróciła uwagę radnej Edyty Łongiewskiej-Wijas.

"Zamiast ważnych dzieł artystycznych obejrzymy sobie na bulwarach pochyloną figurę ojca Lubaszenki"

Sytuację z cennymi obrazami wiązanymi tożasomościowo z naszym miastem szczecińska radna Edyta Łongiewska-Wijas skomentowała na swoim facebookowym profilu. We wpisie ostro odniosła się również do pomysłu budowy pomnika Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina.

– Most to najważniejszy szczeciński malarz XIX w. Dzięki niemu wiemy, jak wyglądało nasze miasto w epoce dynamicznych przemian. Niestety, za miesiąc obraz ten będzie oglądał kto inny, a my nie zobaczymy go już w Szczecinie. W dzień, w którym padła ta informacja, Prezydent Szczecina z radością ogłosił uruchomienie procesu wydawania prawie ćwierć miliona złotych na pomnik Krzysztofa Jarzyny, żenującej postaci z żenującej komedii. Taka reakcja. Prezydent nie jest zainteresowany zakupem Augusta Ludwiga Mosta, choć za te pieniądze spokojnie mógłby zostać w Szczecinie nie tylko ten ważny dla nas obraz, lecz także drugie dzieło - "Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta" z przełomu XIX i XX w. Zamiast ważnych dzieł artystycznych obejrzymy sobie na bulwarach pochyloną figurę ojca Lubaszenki – napisała Edyta Łongiewska-Wijas. – Jak nazwać miasto, które pozbywa się zabytkowego płótna, wpisującego jego morską historię w wielką historię sztuki, i zamienia je na wizualny kicz rodem z nadmorskiego gabinetu figur woskowych? – zapytała retorycznie radna.

Szczecinianie zainteresowani losem cennych dzieł sztuki

Temat dwóch cennych obrazów znajdujących się w depozycie Muzeum Narodowego w Szczecinie już wczoraj poruszaliśmy na łamach portalu wSzczecinie.pl. Sprawą zainteresowali się również aktywiści ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, którzy zorganizowali zrzutkę na popularnym portalu internetowym.

W najbliższych dniach mieszkańcy mogą się symbolicznie pożegnać z obrazami. Oba dzieła zostały wyeksponowane w hallu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1. Będzie można je oglądać w środę, piątek, sobotę oraz niedzielę między godziną 10.00 a 16.00. W czwartek, w Boże Ciało Muzeum jest nieczynne.