Już w najbliższą sobotę odbędzie się kolejna edycja "Kajakowego Ekopatrolu”, którego celem jest sprzątanie akwenów Odry i Szczecińskiego Węzła Wodnego, w tym jeziora Dąbie oraz wysp i nabrzeży, które na co dzień mogą być niedostępne dla osób nieposiadających kajaków lub jednostek pływających. Inicjatorem wielkiego sprzątania jest Stowarzyszenie Wywrotka.

Co pływa w Odrze? „Wiadra, opony, materiały budowlane, torby, opakowania foliowe”

W "Kajakowym Ekopatrolu" może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, która chce aktywnie włączyć się w akcję. Stowarzyszenie Wywrotka, które zainicjowało sprzątanie, oferuje kajaki, rękawice i worki na śmieci. Sobotnie wydarzenie jest więc typowym połączeniem przyjemnego z pożytecznym – można miło spędzić czas na wodzie i posprzątać szczecińskie akweny, w których pływa mnóstwo śmieci. Jak mówi Krzysztof Sowa, inicjator akcji, to przygnębiające, ale i często bardzo zaskakujące, co ludzie wyrzucają do wody.

- Multum śmieci znajduje się przy brzegach wysp otaczających Odrę i jezioro Dąbie. To śmieci dużego kalibru jak wiadra, opony, materiały budowlane, torby, opakowania foliowe. Te rzeczy są wyrzucane na brzeg przez nurt rzeki, ale i niektórzy wywożą śmieci łodziami na wyspy. Jak opływałem Odrę i okolicę to mogę śmiało powiedzieć, że na brzegach mógłbym zliczyć z tysiąc sztuk opon, jak nie więcej – mówi Krzysztof Sowa.

Z jego obserwacji wynika, że wiele śmieci pochodzi z działek albo są wyrzucane do wody przez żeglarzy lub osoby spędzające czas na wodzie. W Odrze nie brakuje odpadów komunalnych, butelek, papierków, grillów i puszek po piwie.

Udział w kajakowym ekopatrolu nie wymaga wielkich umiejętności, ale trzeba być gotowym do tego, by np. wyjść z kajaku na wyspę, żeby zebrać śmieci.

materiały Kajakowego Ekopatrolu

„Pływając w niedzielę po Odrze, poczułem się jak na Amazonce”

Inicjatorzy "Kajakowego Ekopatrolu" przyznają, że turystyka kajakowa w naszym regionie się rozwija i ma ogromny potencjał. Okolice Szczecina są wyjątkowo malownicze i dość łatwo dostępne nawet dla osób, które dotychczas nie pływały kajakiem. Troska o czystość Odry leży więc w interesie wszystkich mieszkańców i turystów, którzy chcą się zachwycać pięknem Odry, Wyspy Grodzkiej, Dziewoklicza i Międzyodrza.

- Śmieci psują piękny krajobraz otaczającej nas przyrody. Okolice Odry czy jeziora Dąbie to samo piękno. Pływając w niedzielę po Odrze, wpływając w jeden kanał, poczułem się jak na Amazonce. Piękny krajobraz, dzika przyroda, wszystko się pięknie zieleni, tylko pozostaje jeden problem: co chwilę puszka, butelka albo jakieś papiery – dodaje Krzysztof Sowa.

Drugi "Kajakowy Ekopatrol" odbędzie się w sobotę 7 września 2019 r. O godz. 10:00 z Dziewoklicza kajaki wyruszą na sprzątanie Wyspy Akademickiej i najbliższej okolicy. Powrót zaplanowany jest na godz. 15:00, po czym odbędzie się wspólne grillowanie. Osoby chętne do udziału w wydarzeniu w tym terminie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: http://bit.ly/2NyCtqt.

Krzysztof Sowa zapewnia, że w tym roku planowanych jest jeszcze kilka tego typu inicjatyw.

materiały Kajakowego Ekopatrolu