Nowe laboratoria do genetyki, biochemii, fizjologii oraz kinezjologii i biomechaniki. Całkowita odnowa i kompletne wyposażenie wchodzą w zakres projektu Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka. Dzięki tej inwestycji Wydział Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia stanie się jedną z najlepiej wyposażonych jednostek naukowych.
Rozwój wydziału pozwoli na prowadzenie badań naukowych z zakresu kultury fizycznej, sportu i medycyny sportowej. Wartość projektu wyniesie ponad 8 000 000 zł. Projekt ten będzie dofinansowany przez Unię Europejską w kwocie 5 200 000 w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, Badania i Rozwój.
Sam projekt kierowany jest do dużej grupy odbiorców i cieszy się zainteresowaniem wśród klubów sportowych, przychodni lekarskich, firm z branży farmaceutycznej, obuwniczej oraz spożywczej. Jednak największe zalety tej inwestycji to innowacyjność, konkurencyjność oraz nowe miejsca pracy.
Wszystko to powiązane jest z badaniami realizowanymi przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Pawła Cięszczyka. Projekt ten realizowany jest w kooperacji z czołowymi ośrodkami naukowymi z RPA, Australii czy USA.
Prace zaczną się lada moment. Warto podkreślić, że będziemy zajmować się ruchem czyli tym, co łączy się ściśle z badaniami naszego wydziału. Będziemy robić rzeczy wielkie. A cała inwestycja to wielka szansa dla uniwersytetu. Zostanie wprowadzona nowa jakość i mamy nadzieję, że inwestycja stanie się wizytówką uczelni.- mówił dr hab. Paweł Cięszczyk, prof US.
W związku z realizacją projektu na rozwój prac badawczych przewidziana jest adaptacja budynku przy ul. Narutowicza 17c. Wszelkie prace związane z inwestycją mają zakończyć się w marcu 2015 roku.
Cieszę się, że ten projekt jest rozpoczynany. A konferencja ta może mieć historyczne znaczenie.- podkreślił prof. dr hab. Waldemar Gos.
Komentarze
0