W przygranicznym Löcknitz otwarty został punkt kontaktowo-doradczy dla obywateli polskich i niemieckich.

W niemieckiej miejscowości od kilku lat zamieszkuje coraz więcej Polaków. Obecnie w Löcknitz żyje ok. 230 naszych rodaków, co stanowi blisko 10 proc. wszystkich mieszkańców miasta.

 

- Po wejściu Polski do strefy Schengen żyjemy w innej rzeczywistości. Granic praktycznie nie ma i coraz więcej naszych obywateli zamieszkuje po stronie niemieckiej – powiedział podczas otwarcia punktu Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina. – Punkt informacyjny służyć będzie obywatelom w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w codziennym życiu.

 

Wiem z doświadczenia, jak trudne może być załatwianie spraw urzędowych, tym bardziej dla obywateli polskich, dlatego powstanie punktu informacyjnego było bardzo ważne – mówił podczas otwarcia Lorenz Caffier minister spraw wewnętrznych rządu Meklemburgii Pomorza-Przedniego.

 

W trakcie uroczystości Piotr Krzystek podpisał porozumienie z Dyrektorem Wspólnoty Komunalnej Europaregion POMERANIA. Określa ono zasady funkcjonowania punktu. Zgodnie z nim  w punkcie pracować będą urzędnicy polscy i niemieccy. Ze Szczecina do pracy w Löcknitz oddelegowane zostały dwie osoby. Punkt informacyjny znajduje się w ratuszu przy ul. Marktstraße 4. Obywatele mogą skorzystać z porady przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku.

 

Projekt „Punkt kontaktowo-doradczy dla obywateli polskich i niemieckich na obszarze przygranicznym” zrealizowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach programu wspierającego współpracę transgraniczną. Jego powstanie dofinansowało również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz miasto Szczecin. Punkt służyć ma pomocą przede wszystkim w kwestiach prawnych i administracyjnych. Budżet projektu to ok. 180 tys. euro. Projekt ma być realizowany końca marca 2011 r.

Komentarz: Punkt kontaktowy dla Polaków to doskonały pomysł. Bardzo dobrze, że takowe powstają. Mieszkańcom Szczecina niekiedy wygodniej pojechać na zakupy do Niemiec niż wybrać się na Słoneczne. A prawdą jest, że z uwagi na niższe ceny mieszkań wiele osób decyduje się na kupno nie w Szczecinie, a właśnie u naszych sąsiadów. Punkt świadczy o tolerancji i ciągłym rozwoju. Wszytko zmierza w dobrym kierunku i oby tak dalej.

Informacje pochodzą ze strony www.szczecin.eu