Studenci Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają mieszkańców do wspólnej akcji ekologicznej „Kwiat za grat”. Aby otrzymać kwiaty, wystarczy przynieść z domu stare telefony, ładowarki, niedziałający sprzęt elektroniczny czy drobne AGD.
„Kwiat za grat” to akcja organizowana od 2008 roku przez Radę Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Stowarzyszenie Inspiracje Młodych. Polega na wymianie elektrośmieci na sadzonki kwiatów, które są symbolicznym podziękowaniem.
Magnolie dla tych, którzy przyniosą najwięcej odpadów
– To już 15. edycja naszej akcji. Z każdą kolejną widać, że szczecinianie coraz chętniej oddają swoje elektroodpady do recyklingu – mówi Radosław Kędzierski, koordynator akcji z Uniwersytetu Szczecińskiego. – Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna i dlatego na każdym spotkaniu rozmawiamy i tłumaczymy dlaczego tak ważne jest wspólne dbanie o naszą planetę.
Każda rodzina, która przyniesie elektrośmieci, otrzyma jedną lub dwie sztuki sadzonek. Przygotowano również specjalne podziękowania dla 10 osób, które przyniosą najwięcej odpadów. Otrzymają one sadzonki magnolii – rośliny, która jest zielonym symbolem Szczecina.
Przynieść można drobny sprzęt AGD (odkurzacze, tostery, czajniki, mikrofalówki), RTV (telewizory, głośniki, słuchawki) oraz laptopy, telefony, ładowarki czy suszarki.
Podczas akcji nie będą przyjmowane baterie i świetlówki. To odpady niebezpieczne, które wymagają osobnej selekcji. Natomiast duży sprzęt można oddawać przez cały rok do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnej i Ekoportów. Mieszkańcy mogą również sami zamówić wywóz spod domu.
Lokalna akcja rozszerzone na inne miasta
Po raz piąty partnerem wydarzenia została firma Enea Operator, która funduje sadzonki kwiatów. Od lat akcję wspiera również firma Remondis, która nieodpłatnie zajmie się utylizacją elektrośmieci. Co ciekawe, akcja „Kwiat za grat” już wkrótce zagości w innych polskich miastach.
– Akcja „Kwiat za grat” cieszy się w Szczecinie tak dużym zainteresowaniem, że jako spółka, dla której działania proekologiczne są bardzo ważne, postanowiliśmy za zgodą pomysłodawców rozszerzyć akcję na inne oddziały firmy – informuje Monika Błaszyk, rzecznik prasowa Szczecińskiego Oddziału Dystrybucji Enea Operator. – W najbliższym czasie będziemy organizować podobne wydarzenia w Poznaniu, Bydgoszczy i Nowej Soli.
Szczecińscy studenci zapraszają mieszkańców z elektrośmieciami już w najbliższą niedzielę (24 bm.) na Jasne Błonia. Wymiana na sadzonki kwiatów prowadzona będzie na parkingu przy Pomniku Czynu Polaków w godz. 9:30-14.
Komentarze
0