– Nikt się nie zastanawia. Loty startują w czerwcu, to bardzo popularny kierunek – mówi o połączeniach do Turcji rzecznik lotniska w Goleniowie, Krzysztof Domagalski. Biura podróży nie są już takie radykalne w ocenach. – Mieliśmy kilka odwołanych wycieczek. Ludzie się wystraszyli trzęsienia ziemi i trudno im wytłumaczyć, że miejsce klęski żywiołowej od Riwiery Tureckiej dzieli gigantyczna odległość – mówi nam przedstawiciel jednego ze szczecińskich biur podróży.
Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez mieszkańców Szczecina. Wyprzedza Grecję, Chorwację i Egipt
Pracownik biura podróży, z którym rozmawialiśmy, mówi, że nie ma mowy o masowym rezygnowaniu z wyjazdów do dotkniętej klęską żywiołową Turcji. Pytań jest jednak sporo.
– Ci, którzy planowali wypoczynek w Turcji teraz lub wiosną, zasypują nas pytaniami. Kilka osób zrezygnowało, ale im odleglejsze terminy, tym mniej obaw. Turcja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych mieszkańców Szczecina. W ubiegłym roku sprzedaliśmy więcej wyjazdów do Turcji niż do Grecji czy Egiptu. Gdyby mieszkańcy zaczęli rezygnować z wyjazdów, to mielibyśmy jako biuro podróży spory kryzys – przyznaje pracownik biura w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl.
Dodajmy, że jedna z wakacyjnych destynacji z lotniska w Goleniowie to właśnie Turcja. – Nikt się nie zastanawia, nikt nie pyta, sprzedaż idzie bardzo dobrze. Nie widzimy żadnego zagrożenia – mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik portu lotniczego w Goleniowie.
Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl w rozmowie z tygodnikiem „Wprost” przyznał, że polscy turyści są coraz bardziej świadomi i nie podejmują decyzji pod wpływem emocji.
– Polacy mają świadomość, że Riwierę Turecką od miejsca trzęsienia ziemi dzieli 500-600 km, a Wybrzeże Egejskie 900-1000 kilometrów. W związku z tym, po przekazaniu tragicznych informacji turyści nie zaczęli masowo odwoływać swoich wyjazdów. Nie są to masowe rezygnacje, lecz raczej pojedyncze przypadki – mówi Damasiewicz.
Trasę koncertową po Turcji odwołuje znana szczecińska orkiestra
Szczecińska orkiestra kameralna Baltic Neopolis Orchestra miała już zaplanowane koncerty w Turcji. Wydarzenia się jednak nie odbędą.
– Mieliśmy mieć krótką trasę koncertową w Istambule i Ankarze. Oba koncerty były organizowane przez polskie placówki dyplomatyczne. Prawdopodobnie koncerty odbędą się za jakiś czas, gdy sytuacja się ustabilizuje. Okoliczności są smutne. Trudno promować swoją kulturę w obcym kraju, gdzie doszło do katastrofy – mówi Katarzyna Lament z biura promocji Baltic Neopolis Orchestra.
Dodajmy, że wszystkie wydarzenia kulturalne w Turcji są odwołane do 8 marca.
Od katastrofalnego trzęsienia ziemi, które dotknęło południową Turcję i północną Syrię, mija już tydzień. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi około 34 tysiące. W Turcji zniszczeniu uległo ponad 25 tysięcy budynków. Szacuje się, że bez dachu nad głową zostało ponad 15 tysięcy osób.
Komentarze
0