Specjalny sprzęt, ponad dwudniowa operacja i prędkość 3 metry na godzinę. Miasto rozpoczęło dziś procedurę przesuwania zabytkowej willi Grüneberga.

Przesunięcie obiektu jest konieczne, ponieważ budynek znajduje się na trasie budowanego Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Do wykonania całej operacji został sprowadzony specjalny sprzęt. Willa będzie przesuwana przez 2,5 dnia z prędkością 3 m/h, przez ten czas willa pokona 45 metrów po szynach. W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonano specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu.

O tym, że willa zostanie przesunięta w całości miasto zadecydowało w marcu 2014 roku. Na wniosek przesunięcia willi w częściach nie zgodził się Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Taki zabieg może wg WKZ uszkodzić i spowodować utratę ważnych elementów willi. Już nie będziemy podejmowali prób rozmiękczenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdyż jesteśmy na takim etapie realizacji Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, że generalny wykonawca nie może rolować innych robót - mówił w marcu 2014 podczas wywiadu w Polskim Radiu Szczecin Bogdan Jaroszewicz.

Po przesunięciu willi miasto ma podjąć decyzję w sprawie zagospodarowania obiektu.

Willa, która została wybudowana w 1912 roku mieści się w Zdrojach przy ul. Batalionów Chłopskich. Niegdyś budynek należał do Feliksa Grüneberga, właściciela położonej opodal, zniszczonej w czasie wojny fabryki organów.

Obiekt musi zostać przesunięty z powodu budowy linii SST. Szczeciński szybki tramwaj ma ruszyć wiosną 2015 roku. Koszt inwestycji wynosi 188 542 193,81 złotych, kwota dofinansowania to 106 081 977,61 złotych.

 

ZOBACZ TEŻ:

 

Obrońcy willi walczą o wstrzymanie prac przy budowie SST