Dzięki niej pacjenci mają większe szanse na powrót do pełnej sprawności. Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce rozpoczął program leczenia udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii wewnątrznaczyniowej.

Trombektomia polega na dotarciu cewnikami do wnętrza tętnicy mózgowej, zlokalizowaniu skrzepliny poudarowej i usunięciu jej.

- Pacjenci, u których wykonana została zarówno tromboliza, jak i trombektomia mają większa szanse na odzyskanie pełnej sprawności - mówi dr. n. med. Małgorzata Niekrasz, neurolog. - Skraca się także czas pobyt w Oddziale Udarowym i okres rehabilitacji.

W szpitalu przy ul Arkońskiej wykonano już sześć takich zabiegów. To efekt ponadpółrocznych przygotowań lekarzy. Specjalistyczne szkolenie przeszli dwaj neurochirurdzy: dr n. med. Robert Narolewski i lek. med. Piotr Sałapa oraz radiolog dr Krzysztof Jurczyk. Dyżury pełnią w taki sposób, by zabiegi trombektomii można było przeprowadzić w każdej chwili przez całą dobę.

Aby jednak leczenie było skuteczne pacjenci po udarze muszą bardzo szybko trafić do szpitala. Im więcej minie czasu, tym większe jest zagrożenie, że udar doprowadzi do niedowładów, niepełnosprawności czy nawet śmierci.

- Najważniejsze, żeby pacjenci docierali do nas jak najszybciej, czas ma ogromne znaczenie – mówi dr n. med. Krzysztof Jurczyk, radiolog. – Okno terapeutyczne wynosi 6 godzin i tylko w takim czasie możemy wykonać trombektomię. W przeciwieństwie do aktylizy (trombolizy), pozwala na rozpuszczenie nie tylko świeżych zatorów, ale także dużych i trudnych zmian.

Kluczowe jest więc zachowanie świadków zdarzenia. Szybkie rozpoznanie objawów udaru może uratować nie tylko życie pacjenta, ale też pozwolić mu na powrót po leczeniu do pełnej sprawności.

Jak rozpoznać udar? Jakie są objawy udaru?

- wykrzywienie twarzy po jednej stronie (asymetria twarzy);

- jednostronne drętwienie kończyn (niedowład kończyn);

- zaburzenia w rozumieniu mowy, niemożność wypowiadania słów, mowa niezrozumiała;

- zaburzenia widzenia, ograniczenie w polu widzenia.

Jeżeli zaobserwujemy podobne objawy u swoich najbliższych powinniśmy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe oraz podać dokładną godzinę wystąpienia pierwszych symptomów.