Przestrzeń nowej części Muzeum Techniki i Komunikacji może robić wrażenie. W wyremontowanej kamienicy oraz nowym łączniku prowadzone są prace wykończeniowe. Dodajmy, że pierwotnie prace miały zostać zakończone w ostatnim kwartale tego roku, jednak wykonawca złożył wniosek o przedłużenie terminu realizacji robót.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji zaplanowano adaptację istniejącej kamienicy na potrzeby Muzeum Techniki i Komunikacji oraz budowę łącznika pomiędzy kamienicą a budynkiem muzeum.

Budowa na finiszu, trwają prace wykończeniowe

Obecnie w kamienicy prowadzone są prace wykończeniowe oraz trwa dostawa wyposażenia pomieszczeń edukacyjnych oraz sal konferencyjnych.

– Jednocześnie prowadzony jest rozruch technologiczny instalacji w budynku – dodaje Piotr Zieliński z biura prasowego szczecińskiego magistratu.

Natomiast w budynku łącznika wykonywane są okładziny ścienne oraz sufity podwieszane. Ekipa budowlana pracuje również przy wykończeniu posadzki przemysłowej w hali głównej. Łącznik i kamienica dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD-Przemysłówka. Koszt prac to ponad 18,2 mln zł brutto.

W łączniku znajdą się wejście do muzeum, szatnie, recepcja, a także strefa ekspozycyjna. Przebudowana kamienica będzie spełniać funkcje ekspozycyjne i administracyjne. Znajdą się w niej między innymi sale edukacyjne, sala konferencyjna oraz czytelnia.

Pandemia winna opóźnieniom

Dodajmy, że wykonawca złożył wniosek o przedłużenie terminu realizacji robót. Pierwotny termin zakładał zakończenie prac w ostatnim kwartale bieżącego roku. Według obecnych planów Muzeum Techniki i Komunikacji ma zostać oddane do użytkowania w I kwartale przyszłego roku. Na zmianę harmonogramu robót wpływ miała niewątpliwie pandemia Covid-19 oraz wynikające z niej opóźnienia w dostawie materiałów budowlanych oraz urządzeń.

– W związku z powyższym i mając na względzie ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, wykonawca złożył wniosek o przedłużenie terminu realizacji robót – tłumaczy Piotr Zieliński.

Projekt architektoniczny przygotowało konsorcjum szczecińskich biur projektowych Ch2 Architekci oraz NAAN Architekci. Głównym projektantem jest architekt Michał Kołodziejczyk.