Prowadzenie firmy to ciągłe śledzenie zmian legislacyjnych. W 2020 roku firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw muszą wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników.
PPK dla firm to nowy obowiązek, a raczej zestaw obowiązków, które przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm otrzymali od ustawodawcy. Pracownicze Plany Kapitałowe to system oszczędzania dla pracowników Twojej firmy. Dla Ciebie natomiast jest to dodatkowe zobowiązanie, ponieważ musisz przeprowadzić ich wdrożenie, dokonywać regularnych wpłat i na bieżąco informować pracowników o istotnych dla nich kwestiach z tym związanych.
Ważne terminy
-
Jeśli na dzień 30 czerwca 2019 roku w Twojej firmie zatrudnionych było minimum 50 pracowników, to PPK obowiązuje Cię od 1 stycznia 2020 roku. Do 24 kwietnia 2020 roku musisz podpisać umowę z wybraną instytucją finansową, która będzie zarządzać rachunkami Twoich pracowników. Do 11 maja 2020 roku masz czas na podpisanie drugiej umowy, tym razem w imieniu pracowników na prowadzenie rachunków PPK.
-
Dla firm zatrudniających minimum 20 pracowników ustawodawca przewidział termin 1 lipca 2020 na przystąpienie do programu. Jeśli dotyczy to Twojej firmy, wówczas do 27 października 2020 roku jesteś zobowiązany podpisać umowę o zarządzanie PPK, natomiast do 11 listopada 2020 roku umowę w imieniu pracowników na prowadzenie PPK.
Nowe obowiązki pracodawcy
Oczywiście, podpisanie stosownych dokumentów to dopiero początek drogi. Na pracodawcach będzie ciążył obowiązek terminowego dokonywania wpłat na rachunki pracowników, obsługa systemu kadrowo-płacowego po zmianach oraz udzielanie informacji pracownikom w sytuacjach określonych w ustawie.
Zanim wdrożysz PPK w swojej firmie, zastanów się, jakie koszty będziesz musiał w związku z tym ponieść. Będziesz potrzebował systemu ERP, dostosowanego do obsługi PPK, oraz pracowników kadrowych, którzy będą wykonywać nowe zadania. Konieczne jest również przygotowanie archiwizacji nowych dokumentów. Czy w Twojej firmie jest na to miejsce?
Podstawą obliczenia kosztów wdrożenia i obsługi PPK jest również oszacowanie liczby pracowników, którzy przystąpią do programu. Dzięki temu będziesz mógł przewidzieć wysokość wpłat, które musisz wygospodarować na rzecz PPK. Twoje wpłaty będą kosztem w rozumieniu podatkowym, zatem odliczysz je od przychodu. Ważne jest jednak wyestymowanie kwoty, która miesięcznie będzie konieczna, aby dokonać wpłat na rachunki pracowników.
Tak więc PPK – z punktu widzenia pracodawcy – to wiele pracy i kosztów. Jak usprawnić proces wdrażania i uzyskać pomoc, która pozwoli ograniczyć część niepotrzebnych kosztów z tego tytułu? Wybierz instytucję finansową, która posiada duże doświadczenie w zarządzaniu finansami. Przykładowo Nationale-Nederlanden wsparło wiele dużych firm podczas wdrażania pierwszej tury PPK. Posiada szereg sprawdzonych rozwiązań, które teraz dostosowało do realiów firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z dobrze dobranym partnerem wdrożenie PPK w Twojej firmie będzie po prostu łatwiejsze.
Komentarze
1