Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zaakceptował dziś program naprawczy i kierunki rozwoju Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, przedstawione przez dyrektora placówki, Romana Pałkę.

Informacja zatytułowana „Historia, działania naprawcze i kierunki rozwoju WSPR w Szczecinie” została opracowana w odpowiedzi na wystąpienia pokontrolne i zalecenia wydane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego w związku z kontrolą przeprowadzoną w dniach od 19 stycznia do 17 lutego 2009.

Kontrola wykazała nieprawidłowości, które wynikają między innymi z niestaranności organizacyjnej oraz trudności systemowych w funkcjonowaniu ratownictwa medycznego, dostrzeganych w całym kraju.

Największe problemy związane są z zapewnieniem prawidłowych składów zespołów ratownictwa oraz pozyskaniem lekarzy gotowych podjąć pracę w Pogotowiu i posiadających kwalifikacje zgodne z ustawą o państwowym ratownictwie medycznym.

Propozycje przedstawione przez dyrektora WSPR przewidują wprowadzenie radykalnych zmian organizacyjnych, które mają wyeliminować nieprawidłowości wskazane podczas kontroli. Podjęto działania regulujące skład zespołów ratownictwa, czas wyjazdu karetki od chwili zgłoszenia, zasady prowadzenia książki dyspozytorskiej oraz dokumentacji medycznej pacjentów. W programie czytamy także, że zaprzestano wykonywania w ramach zespołów ratownictwa medycznego zleceń odpłatnych oraz niezgodnych z umową zawartą z ZOW NFZ. Wydzielono stanowisko dyspozytora komercyjnego, który będzie posiadać osobną linię telefoniczną do przyjmowania zgłoszeń na przewozy komercyjne i kanał łączności radiowej dla karetek przewozowych – komercyjnych. Wprowadzone będą odrębne grafiki dyżurów dla zespołów komercyjnych. 

Trudno będzie natomiast wprowadzić do użytku taki sam sprzęt medyczny, jakiego używają szpitale. Trudności wynikają z przede wszystkim z obowiązku stosowania zasad ustawy prawo zamówień publicznych, która zakazuje podawania konkretnego wytwórcy zamawianego sprzętu. Ponadto same szpitale dysponują zróżnicowanym sprzętem, a w końcu inne są wymagania dotyczące wagi, wielkości i możliwości pracy w różnych warunkach atmosferycznych defibrylatorów stosowanych w szpitalach i karetkach pogotowia.

Zarząd Województwa biorąc pod uwagę dobre funkcjonowanie Pogotowia w ubiegłych latach, poprawną gospodarkę finansową, wysoki poziom inwestycji i zakupu nowego sprzętu postanowił powierzyć wprowadzenie zaleceń pokontrolnych w życie dotychczasowemu dyrektorowi WSPR. Nie bez znaczenia w tej sprawie jest także stanowisko Rady Społecznej WSPR, w którym czytamy między innymi, że „działania kierownictwa Stacji nie prowadzą do zagrożenia życia i zdrowia, pojawiające się zarzuty nie są dyskwalifikujące. Rada Społeczna dołoży wszelkich starań, aby polepszyć działanie Stacji”.

Komentarz: Rodzi się pytanie czy takie programy naprawcze naprawdę coś dają? Czy pozostają jedynie na papierze i są tylko odzewem na zarzuty stawiane Stacji Pogotowia? Wiadomym jest, że przecież nie chcą krzywdzić ludzi, ale czy naprawdę wykonują na 100% swoje obowiązki, do ktorych należy dbałość o zdrowie i żcyie ludzkie?! "Dołożą wszelkich starań(...)", czyli do tej pory tego nie robili? Obietnice obietnicami - pożyjemy,zobaczymy.