Pręty ciągnione to produkty, które są wykorzystywane na szeroką skalę w wielu branżach przemysłu. Proces ciągnienia wykorzystywany przy produkcji prętów powoduje, że materiał zwiększa swoją długość. Co ważne - ciągnienie nie powoduje zmian w strukturze, a jednocześnie pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu, dzięki czemu wykonane z nich pręty cieszą się popularnością. Jaka jest ogólna charakterystyka prętów ciągnionych? Jakie są ich właściwości i przykłady zastosowań?

Charakterystyka i właściwości prętów ciągnionych

Pręty ciągnione podobnie jak pręty walcowane to produkty, które wyróżniają się ze względu na sposób produkcji. Na rynku pręty ciągnione dostępne są w różnych średnicach i długościach, a także mogą być wytworzone z różnych odmian materiałów. Najczęściej ten rodzaj prętów produkowany jest ze stali stopowych, stali konstrukcyjnych czy stali sprężynowych. Co więcej - rynek oferuje ten typ produktów w różnych przekrojach - okrągłym lub kwadratowym.

Ciągnienie - na czym dokładnie polega?

Ciągnienie zaliczane jest do jednych z podstawowych metod obróbki materiału. Stosuje się ją w sytuacji, gdy oczekuje się, że produkt w trakcie procesu produkcyjnego zachowa swoje pierwotne właściwości mechaniczne. Rozciąganie powoduje, że uzyskany produkt jest mniej elastyczny, jednocześnie jednak jest bardziej wytrzymały - również na działanie czynników zewnętrznych.

Rozciąganie pozwala również na zmianę rozmiaru produktu. Dla przykładu - zwiększenie długości elementu będzie powodowała zmniejszenie średnicy. Dzięki czemu można stworzyć produkt o idealnie gładkiej powierzchni. Ciągnienie jest również procesem ekonomicznym, ponieważ nie ma potrzeby poddawania produktu dodatkowej obróbce wykończeniowej. W porównaniu do walcowania - ciągnienie jest zdecydowanie precyzyjniejsze.

Zastosowanie prętów ciągnionych

  • produkcja maszyn i urządzeń przemysłowych,
  • produkcja bram i systemów ogrodzeniowych,
  • konstrukcje stalowe,
  • do zbrojenia betonu.

Generalnie - pręty ciągnione sprawdzają się w wielu branżach współczesnego przemysłu, również w branży meblarskiej czy przemyśle motoryzacyjnym. Nie wiesz, czy ten rodzaj produktów sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie? Zapytaj o to specjalistów od prętów ciągnionych firmy Polstal.

Jak wybrać pręty ciągnione?

Przy wyborze prętów ciągnionych należy zwrócić uwagę m.in. na: wymiary produktu, jakość wykonania, materiał, obecność dodatkowej powłoki oraz klasę wytrzymałości. W przypadku klasy wytrzymałości oznaczenia są następujące: A-0 oznacza najniższą klasę, a A-IIIN najwyższą. Połączeniem liter i cyfr określa się również gatunek materiału - liczba wskazuje na zawartość węgla w składzie chemicznym, litera z końca określa możliwość spawania.