Za nami już druga edycja projektu „Pracownie filmowe: Scenariusz na Życie” inicjatywy dofinansowanej w ramach programu Kultura Dostępna przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także przez Województwo Zachodniopomorskie oraz Gminę Miasto Szczecin, której zadaniem jest dotrzeć z filmem tam, gdzie zazwyczaj to niemożliwe lub utrudnione. I w tym roku projekcje, spotkania, warsztaty i bardzo kreatywne rozmowy odbywały się tam, gdzie widz ma trochę „dalej” do kultury niż na wyciągnięcie ręki. Twórczo działaliśmy z podopiecznymi szczecińskich domów dziecka, młodzieżą z ośrodków wychowawczych, podopiecznymi schronisk dla bezdomnych czy Stowarzyszenia Abstynentów, a także podopiecznymi Krajowego Towarzystwa Autyzmu czy Polskiego Związku Głuchych.

Trafialiśmy wszędzie tam, gdzie nie brakło kinomaniaków z przyjemnością dyskutujących z nami o prezentowanych produkcjach czy angażujących się w szeroką ofertę warsztatowych działań kulturalnych, edukacyjnych, terapeutycznych czy psychoinformacyjnych. Naszymi działaniami interesowali się odbiorcy z wszystkich grup wiekowych – od przedszkolaka do seniora.

Rok 2020 przyniósł duże zmiany w kontaktach międzyludzkich, miało to też wpływ na formę przeprowadzanych zajęć – działaliśmy hybrydowo – stacjonarnie i za pośrednictwem Internetu. Proponowaliśmy zainteresowanym amatorom X Muzy szereg filmowych atrakcji. Punktem wyjścia były projekcje ambitnego niszowego kina o wysokiej wartości artystycznej. Pokazywaliśmy tak zwycięzców festiwali filmowych, jak i wielkich przegranych, tych tuż-tuż za podium, tak klasyczne fabuły, jak i dokumenty przekraczające granice gatunku, animacje, etiudy, shorty czy teledyski, a nawet telefonarty.

Pokazy z dyskusyjnymi klubami filmowymi nie były jednak jedyną atrakcją Pracowni filmowych: Scenariusza na Życie. Zależało nam osiągnięciu trwałej zmiany u odbiorców naszych działań – stąd bogata oferta warsztatowa, którą przygotowaliśmy na potrzeby projektu. Podczas warsztatów „Filmowa Akademia Reportażu” (dla młodzieży i dorosłych) zachęcaliśmy do opowiedzenia własnej historii, a podczas warsztatów „Życie Twój scenariusz” (dla młodzieży i dorosłych) zastanawialiśmy się nad naszymi idealnymi losami i nabywaliśmy kompetencje w zakresie przedsiębiorczości. Na warsztatach „Reżyseria osobowości” (dla młodzieży i dorosłych) pracowaliśmy w obszarze inteligencji emocjonalnej i filtrów poznawczych. Na warsztatach krótkich form filmowych (dla młodzieży i dorosłych) można było np. nakręcić teledysk, a na warsztatach „Od myśli do filmu” (dla młodzieży) realizowaliśmy wspólnie krótki film. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty animacji poklatkowej, podczas których można było zrealizować krótkie metraże w tej technice. Miała miejsce również terapia dzieci młodszych za pośrednictwem filmu i animacji kukiełkowej (dla dzieci przedszkolnych i w młodszym wieku szkolnym), podczas których dziecko wyrażało swój wewnętrzny świat. Ważnym elementem Pracowni jest filmowy trening umiejętności społecznych (dla młodzieży i dorosłych) podczas którego filmowo pracujemy w obszarach dysfunkcji społecznych czy warsztaty dramy „Teatralne puzzle” (dla młodzieży i dorosłych), podczas których w oparciu m.in. o performance uczymy się w konstruktywny sposób wyrażać nasze emocje.

Do pozostałych atrakcji Pracowni filmowych należą warsztaty storyboard (dla dzieci i młodzieży), na których dowiadujemy się, czym storyboard różni się od scenariusza czy komiksu, „Podwieczorki w szortach” (projekcje bajek dla dzieci, którym w zależności od dostępności czasowej towarzyszą warsztaty arteterapeutyczne) oraz filmowe lekcje kultury (dla młodzieży), podczas których poznajemy film jako dzieło sztuki i medium współczesnej kultury.

Projekt realizowany jest przez Szczecińskie Stowarzyszenie OFFicyna przy współpracy z licznymi partnerami – Studiem Munka, Filmoteką Narodową, Okiem Kalejdoskopu, Galerią Tworzę się, Stowarzyszeniem Kamerą, Miastoholizmem, INKU, a także podmiotami z sektora prywatnego – firmami multimedialnymi Nyx Media czy Vistrad.

W 2020 roku odbiorcami naszych działań były: Centrum Opieki nad Dzieckiem, Krajowe Towarzystwo Autyzmu, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, Polski Związek Głuchych, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Fabryka Dobrego Czasu, Stowarzyszenie „Iskierka”, Polickie Stowarzyszenie Abstynentów „Ostoja”, Gminne Ośrodki Kultury w Stepnicy i Golczewie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Trzebieży i Socjoterapeutyczny w Ryszewku oraz Zakład Karny w Goleniowie.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Miasta Szczecin