Pięcioro artystów, pięć odmiennych stylów dopasowanych do ich twórczości – to pierwsza w Polsce tak obszerna publikacja w formie komiksu. Prezentuje ona ważne dla województwa zachodniopomorskiego nazwiska i historyczne inicjatywy z zakresu sztuki współczesnej w popularnej formie komiksu.
Na początku maja br. ukazała się wyjątkowa pozycja czytelnicza. „Sztuka. Komiks Szczeciński”, autorski projekt Wojciecha Ciesielskiego, to unikatowy zbiór prezentujący w formie krótkich noweli pięcioro szczecińskich artystów oraz ważne historyczne wydarzenia sztuki współczesnej.
– Głównym założeniem książki jest trafienie do jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko zainteresowanych sztuką współczesną, ale także do wielbicieli komiksów czy historii i kultury. W ten sposób wiedza o tych artystach i wydarzeniach ma szansę dotrzeć poza wąski krąg specjalistów – informuje wydawca.
To nie pierwszy kontakt Ciesielskiego z taką formą. Na swoim koncie ma już komiks „Zosia. Pierwsze loty” i blogi „Komiks TV” i „Komiks Ciesielski”. Jest również autorem licznych artykułów z zakresu historii sztuki oraz szeroko pojętej krytyki artystycznej, a także kuratorem licznych wystaw sztuki współczesnej.
Książka zarówno dla znawców sztuki, jak i tych, którzy nie mają z nią na co dzień do czynienia
Bohaterami poszczególnych segmentów są: Marian Tomaszewski – pionier szczecińskiej plastyki, Ryszard Tokarczyk – twórca awangardowy, współtwórca artystycznego szkolnictwa w mieście, Brunon Tode – niepokorny duch i legenda szczecińskiego świata artystycznego, Danuta Dąbrowska – artystka postkonceptualna, wykładowczyni na Akademii Sztuki, Jan Szewczyk – artysta eksperymentujący jednocześnie z tradycyjnymi formami malarskimi i projektami społecznymi. Ponadto zaprezentowane zostały XIX Spotkanie Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach 1981 oraz Spotkania Artystyczne w Karlinie z 1988. Autorem wszystkich segmentów jest Wojciech Ciesielski.
Jak pisze we wstępie Łukasz Musielak: „Sztuka. Komiks szczeciński” to nie tylko rzecz o Szczecinie, związanych z tym miastem artystach i w ogóle polskim środowisku artystycznym XX wieku, ale także o sztuce i naszej obecności w świecie przez nią zapośredniczonej oraz o samym snuciu opowieści. Jest to książka wielowątkowa i wielopoziomowa, podwójnie kodowana, którą czytać mogą zarówno znawcy sztuki modernistycznej, jak i osoby nie mające z nią wiele wspólnego”.
Komiks dostępny jest na: https://wydawnictwo-granda.pl/produkt/sztuka-komiks-szczecinski/
Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dofinansowano z budżetu Miasta Szczecin.
Spotkanie autorskie już we wtorek
A już w najbliższy wtorek, 24 maja, zaplanowano spotkanie autorskie z twórcą komiksu. Będzie to okazja, by otrzymać autograf Ciesielskiego oraz dowiedzieć się więcej o bohaterach. Po spotkaniu przewidziane są również konsultacje warsztatowe wokół komiksu oraz wyszukiwania i opowiadania historii. Będą one otwarte dla wszystkich chętnych.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00 w atelier Altana 1893 (ul. Edmunda Bałuki 24/9a). To przedwojenna pracownia plastyczna, obecnie fotograficzna, której gospodarzem jest Andrzej „Graba” Grabowiecki. Wydarzenie odbywa się w ramach Tygodnia Otwartej Sztuki. Rozmowę z autorem poprowadzi Kinga Rabińska.
Komentarze
0