Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciło się ostatnio o kolejne zbiory, tym razem pochodzące z Afryki. Broń białą, kufer, krzesło, kość słoniową i inne eksponaty przekazało przedsiębiorstwo Euroafrica.
Aleksander Lech Dandelski urodził się w 1863 roku w Poznaniu. Z racji, że Polska była wówczas pod zaborami, służył w wojsku niemieckim. W wieku 30 lat trafił do oddziału stacjonującego w Niemieckiej Afryce Wschodniej, która wówczas obejmowała teren dzisiejszej Tanzanii, Rwandy i Burundi.
 
Gromadząc różne trofea nie tylko dokumentował swoją wojskową służbę, ale również poznawany „obcy świat”, w jakim zetknął się w Afryce. Zbierał przedmioty kultur żyjących w tej niemieckiej kolonii ludów. Robił dużo zdjęć, które dziś są świadectwem XIX wiecznej Afryki oraz kolonialnej rzeczywistości.
 
Rzadko do nas takie zbiory trafiają
 
Wśród przekazanych eksponatów jest tradycyjna broń ludów wschodnioafrykańskich, często starego typu, trofea myśliwskie, insygnia władzy, różnego rodzaju przedmioty użytku codziennego, rzeźbione tykwy czy misternie plecione wachlarze. W zbiorach znalazło się też oryginalne krzesło i kufer, które żołnierz – podróżnik przywiózł ze sobą.  
 
- Dla nas jest to cenna kolekcja, ponieważ to są stare rzeczy, XIX wieczne, zbierane na miejscu – wyjaśnia Ewa Prądzyńska z Działu Kultur Pozaeuropejskich w Muzeum Narodowym – A takie rzeczy rzadko trafiają do naszego muzeum, ponieważ my zaczęliśmy gromadzić obiekty po II wojnie światowej. Najczęściej pozyskujemy eksponaty w trakcie wypraw do Afryki, które organizowane są przez muzeum, tam na miejscu nabywamy przedmioty wytwarzane i używane współcześnie. 
 
Aleksander Lech Dandelski nie miał nic wspólnego ze Szczecinem. Jego rodzina chciała przekazać kolekcję do muzeum. Muzeum Narodowe w Szczecinie jako pierwsze dowiedziało się o możliwości nabycia XIX wiecznej kolekcji. Z racji, że w kasie muzealnej nie było na ten zakup pieniędzy, poproszono Linie Żeglugowe „Euroafrica” o zakup tej unikalnej kolekcji, co też ta uczyniła, wydając na ten cel 24 tysiące złotych. Euroafrica przekazała obiekty początkowo w depozyt, a 6 grudnia tego roku oddała je Muzeum na własność.