Nietypowe przejścia dla pieszych, zmieniony sposób parkowania i „esy floresy” dla kierowców. Dużo nowości na ul. 5 Lipca.

Wyremontowaną ul. 5 Lipca na odcinku od ul. Bohaterów Warszawy do pl. Szarych Szeregów jeździmy już od czerwca. - Pracownicy firmy Strabag wymienili nawierzchnię jezdni, wyregulowali krawężniki i infrastrukturę podziemną, istniejące płyty kamienne, stanowiące nawierzchnie chodników zostały przełożone, a zniszczone płytki betonowe zastąpili nowymi – wymienia Marta Kwiecień - Zwierzyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Kierowcy pojadą "slalomem"

Obecnie trwa wprowadzanie nowej, stałej organizacji ruchu na tej ulicy.

- Nowa organizacja ruchu poprawi warunki bezpieczeństwa ruchu drogowego, przyczyni się do uporządkowania parkowania, a co się z tym wiąże zwiększenia przestrzeni dostępnej dla pieszych – informuje Kwiecień - Zwierzyńska.

Zmianie uległ sposób parkowania. W sumie wyznaczonych zostało 121 miejsc postojowych (skośne bądź równoległe), w tym 4 ogólnodostępne dla osób niepełnosprawnych i 4 miejsca TAXI. Zwężono również pasy ruchu, a rozdzielająca je linia nie jest prosta, ale powyginana, co ma uniemożliwić kierowcom rozpędzanie się do dużych prędkości.

Nowości dla pieszych

Na odcinku od ul. Bolesława Śmiałego do pl. Szarych Szeregów (w kierunku placu Szarych Szeregów) wprowadzony zostanie pas ruchu rowerowego. Na pozostałych odcinkach ulicy 5 Lipca ruch rowerowy będzie odbywał się na zasadach ogólnych.

Kolejna nowość to tzw. sugerowane przejścia dla pieszych (brak znaku D-6 i P-10) na ulicach poprzecznych dochodzących do ul. 5 Lipca (np. na ul Pocztowej). Nie ma tam pasów. Piesi mogą przechodzić przez te ulice w dowolnym miejscu.

- Takie rozwiązanie wymusi na pieszych zwiększenie uwagi. Natomiast kierujący pojazdami, skręcającymi w drogę poprzeczną, będą zobowiązani ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię na skrzyżowaniu  – mówi Kwiecień - Zwierzyńska.

Zdecydowana część oznakowania pionowego, jak i poziomego została już wprowadzona. Do zakończenia prac pozostało wyznaczenie m.in. martwego pola czy też kopert dla osób niepełnosprawnych.