Tylko do 15 kwietnia można zgłaszać kandydatki do szóstej edycji plebiscytu Szczecinianka Roku. Poszukiwane są kobiety niezwykłe, aktywnie działające na rzecz miasta i angażujące się w jego rozwój. Kto w tym roku otrzyma ten wyjątkowy tytuł?
Plebiscyt po raz kolejny organizuje Stowarzyszenie Kobiety Dla Rozwoju Szczecina i Regionu. - To wyjątkowy plebiscyt, ponieważ już sama nominacja jest podziękowaniem za aktywność od środowiska, w którym działa kandydatka do tytułu – mówi Anna Kornacka, prezeska Stowarzyszenia Kobiety dla Rozwoju Szczecina i Regionu. – Co roku dostajemy kilkadziesiąt zgłoszeń, co daje nam powód, by sądzić, że w naszym mieście działa naprawdę wiele wyjątkowych pań, a ich praca i sukcesy spotykają się z ogromną życzliwością mieszkańców.

Kiedy poznamy Szczeciniankę Roku 2015?

Swoje kandydatki szczecinianie mogą zgłaszać do piątku, 15 kwietnia. Karta zgłoszeniowa dostępna jest na stronie Stowarzyszenia: www.kobietydlaszczecina.pl.

Z grona zgłoszonych pań, za pośrednictwem głosowania SMS, czytelnicy Kuriera Szczecińskiego wybiorą swoją laureatkę. Jednocześnie kapituła konkursu wybierze 15 nominowanych: 10 do tytułu Szczecinianki Roku 2015 oraz 5 do tytułu Eko Szczecinianki Roku 2015, a spośród nich laureatki tych tytułów. Wyróżnione panie poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 13 maja na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej.

Rośnie grono wyjątkowych szczecinianek
Laureatką pierwszej edycji plebiscytu została Zofia Mirkiewicz, prezeska Stowarzyszenia „Zrozumieć" dla Osób z Niepełnosprawnością, która urzekła wielkim sercem dla dzieci.  „Szczecinianką Roku 2011" została Jolanta Kowalewska, dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Nagrodę otrzymała "za bezkompromisowość i codzienną odwagę w poruszaniu tematów ważnych dla społeczności Szczecina". W roku 2012 kapituła doceniła Dorotę Korczyńską za „prowadzenie dyskusji z władzami na argumenty”. Rok 2013 tytuł przyniósł Marii Trojanowicz – Kasprzak, która prowadzi bloga i propaguje metodę tzw. globalnego czytania. W 2014 roku wyróżniono doktor Beatę Bugajską, przewodniczącą szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, koordynatorkę Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Została nominowana za „działania, dzięki którym starość postrzegana jest jako moment, w którym zyskujemy nowe możliwości bycia w świecie”. Eko Szczecinianką Roku 2014 została natomiast Alicja Bierbasz Krawczyk doceniona za niestandardowe działania służące edukacji ekologicznej w Szczecinie.