Rekuperacja otwiera przed inwestorami możliwość zadbania o prawidłową i wydajną wentylację w budynku. Jest ona skuteczniejsza niż wentylacja grawitacyjna, która wymaga zaangażowania, aby w ogóle mogła działać. Dlaczego warto postawić na rekuperację w nowym domu? Przekonasz się w dalszej części tego artykułu!

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna - czym się różnią?

Wentylacja grawitacyjna to wciąż spotykane rozwiązanie - zarówno w istniejących domach, jak i nowo budowanych. Wykorzystuje ona kanały wywiewne w celu odprowadzania zużytego powietrza. Biorąc pod uwagę szczelność okien oraz drzwi, działanie takiej wentylacji jest utrudnione. Świeże powietrze nie ma bowiem jak dostawać się do budynku. Trzeba zatem otwierać okna lub stosować specjalne nawiewniki. Dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej niezbędna jest także różnica temperatur oraz ciśnień - tego, które znajduje się w budynku oraz tego, które jest na zewnątrz.

 

Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja działa nawet przy zamkniętych oknach i drzwiach. Do prawidłowego jej funkcjonowania wykorzystywane jest urządzenie zwane rekuperatorem. Połączony jest on z kanałami nawiewnymi oraz wywiewnymi. Te z kolei prowadzą powietrze odpowiednio z zewnątrz do pomieszczeń oraz z pokoi poza budynek. Przechodzi ono przez rekuperator, gdzie jest poddawane dwóm ważnym procesom. Pierwszym z nich jest filtracja - powietrze, które trafia do pomieszczeń, jest wcześniej oczyszczane. Drugim zaś jest wymiana ciepła. Ogrzane powietrze z pokoi w rekuperatorze przekazuje energię cieplną świeżemu, które kanałami trafi do pomieszczeń.

Dlaczego warto postawić na rekuperację w nowym domu?

Rekuperacja jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które można coraz częściej spotkać w nowych domach. Tym samym inwestorzy rezygnują z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Dlaczego więc warto zdecydować się na rekuperację w nowo budowanym domu?

Wysoka wydajność i kontrolowanie ilości świeżego powietrza

Rekuperator, który jest sercem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to urządzenie, które pomaga kontrolować ilość świeżego powietrza w budynku. Odpowiednio skonfigurowany sprawia, że rozwiązanie to jest wydajniejsze od tradycyjnego sposobu wymiany powietrza. Przez cały dzień można cieszyć się świeżym powietrzem w domu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Nie trzeba również otwierać okien oraz drzwi. Proces wentylacji nie wymaga od użytkownika żadnego działania, a mimo to wydajność systemu jest na bardzo wysokim poziomie.

Oszczędności na ogrzewaniu

Z funkcjonowaniem rekuperacji związane są oszczędności na ogrzewaniu. W rekuperatorze umieszczony jest wymiennik ciepła. Zarządza on przekazywaniem energii cieplnej ze zużytego powietrza do świeżego. Oznacza to, że pomieszczenia nie są wychładzane, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Kanałami nawiewnymi doprowadzane jest ciepłe powietrze, które wpływa na oszczędności na kosztach ogrzewania.

Zapobieganie powstawania pleśni

Prawidłowa wymiana powietrza zapobiega powstawaniu pleśni. Jest ona wynikiem zbyt dużej wilgotności w budynku. Rekuperacja, czyli ciągle pracująca wentylacja sprawia, że jest ona wyrównywana do odpowiedniego poziomu. Tym samym pleśń nie ma dogodnych warunków do swojego rozwoju. Dzięki temu nie powstaje również grzyb, który może zaszkodzić zdrowiu.

Podsumowanie

Zamontowanie rekuperacji w nowym domu ma wiele zalet. Przede wszystkim wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia ciągły dostęp do świeżego i przefiltrowanego powietrza. Zapobiega również powstawaniu pleśni i grzybów. Jest to zatem rozwiązanie dobre dla zdrowia. Ponadto, rekuperacja umożliwia oszczędzanie na ogrzewaniu, ponieważ w rekuperatorze jest zamontowany wymiennik ciepła.