Mój gospodarz był „dobrym” Niemcem. Czasami nawet pozwalał mi posłuchać polskiego radia. To ode mnie się dowiedział, że Niemcy przegrywają wojnę. Uczył mnie niemieckiego, a jak była łapanka zawsze mówił „Władek, uciekaj”. Ale Ukrainki nie lubił, często ją bił. Gdy tylko coś źle zrobiła, zaraz dostawała tęgie lanie.
Tak swoją młodość wspomina mój dziadek, który w czasie II wojny światowej został wywieziony do Niemiec jako – i nie jest to nadużycie – niewolnik. Oddany do gospodarstwa pracował za darmo na rozwój III Rzeszy. Ale nie był to odosobniony przypadek. Polaków, najczęściej młodych, doskonałych do niewolniczej pracy, masowo wywożono na zachód.
Obok Związku Radzieckiego Polska w okresie 1939–1945 była największym rezerwuarem niewolniczej siły roboczej dla gospodarki i gospodarstw rodzinnych Niemiec hitlerowskich. Wśród ponad 10-milionowej międzynarodowej armii robotników przymusowych ok. 3 miliony stanowili Polacy.
Od 2011 roku trwa prowadzona przez Zakład Badań Niemcoznawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie akcja ratowania pamięci o polskich robotnikach przymusowych zatrudnionych w okresie II wojny światowej w przemyśle, rolnictwie, usługach i domach niemieckich na obszarze dzisiejszego Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego (Niemcy), którzy po wojnie osiedlili się na terenie województwa. Już jutro w murach Muzeum Historii Szczecina w ramach cyklu „środy z historią” będziemy mieli doskonałą okazję, by posłuchać wspomnień Polek, które pracowały w III Rzeszy. Perspektywa przedstawiona przez prof. Włodzimierza Stępińskiego – prelegenta - daje nowy obraz przymusowych robót w czasie II wojny światowej.
Ta „kobiece” - bo opierające się na wspomnieniach żeńskiej części - spojrzenie jest bardzo ważne. Podczas pobytu na robotach przymusowych dziewczęta i kobiety pod wieloma względami narażone były na sytuacje i okoliczności nacechowane rasistowską pogardą dla Słowian silniej niż w przypadku mężczyzn. Dzięki przygotowanemu wystąpieniu będziemy mogli poznać dzień przymusowych robotnic w III Rzeszy.
Termin: 16 stycznia, 17.00
Miejsce: Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, przy ul. Księcia Mściwoja II 8
Wstęp wolny
Portal www.wszczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
Komentarze
0