Piękna pogoda często zachęca nas do spróbowania czegoś nowego. Może to być ekstremalny sport wodny, niepopularny kierunek podróży lub aktywność na świeżym powietrzu, która zawsze Cię fascynowała. W okresie letnim można zdecydować się na biwak. Jak spędzić ten czas w jak najlepszy sposób?

Wybierz odpowiednie miejsce

Jeśli po raz pierwszy decydujesz się na biwak, nie wybieraj się w najbardziej odległe miejsce, jakie tylko możesz. Brak doświadczenia i obeznania w niektórych tematach mogą sprawić, że zechcesz nieco skrócić swój wyjazd – zwłaszcza gdy nastąpi nagła zmiana pogody. Taki turystyczny wypad nie musi sprawdzić się w końcu dla wszystkich. Oczywiście miło spróbować czegoś nowego, ale nie trzeba też wstydzić się, jeśli uznasz, że to niezupełnie Twój świat.

Natomiast dla osób mocno nastawionych na przeżycie przygody na biwaku, przypominamy – najpierw należy sprawdzić, czy wybrany las lub plaża spełnia odpowiednie warunki do przenocowania. Co ważne, dowiedz się, czy możesz to zrobić legalnie, ponieważ niektóre tereny wyłączone są z takiego rodzaju użytku. Zatem zapoznaj się dokładnie z listą, gdzie masz możliwość rozbicia biwaku. Następnie zdecyduj się na to miejsce, które nie znajduje się w dużej odległości od „cywilizacji”, aby nie czuć się kompletnie zagubionym. Weź pod uwagę również dystans do rzeki, strumyka, jeziora czy innego zbiornika z wodą, którą będziesz mógł przefiltrować w razie potrzeby.

Dobierz akcesoria i gadżety

Jeśli dopiero odkrywasz dane tereny i możesz nie czuć się zbyt pewnie w nowym środowisku, co przecież będzie przeszkadzać w odpoczynku na łonie natury, nie zapomnij o zabraniu papierowej mapy i tradycyjnego kompasu. W końcu połączenie z internetem możesz stracić w każdym momencie, a nie wszyscy mogą pochwalić się wystarczająco dobrą orientacją w terenie, aby bez problemu trafić do miejsca docelowego.

W znalezienie ścieżki do głównej drogi czy swojego biwaku może pomóc kompas. Oczywiście najpierw należy dowiedzieć się, jak z niego korzystać – wskazówki na ten temat znajdziemy np. na stronie https://sportano.pl/blog/jak-czytac-kompas-podstawy-korzystania-z-kompasu/. Tyczy się to również czytania mapy – warto przypomnieć sobie podstawy, chociażby z lat szkolnych. Nie możesz zapomnieć też o latarce i dodatkowych bateriach czy powerbanku.

Do swojego namiotu, chroniącego przed zmiennymi warunkami pogodowymi i insektami, dobierz też odpowiednie rzeczy do spania. W tej roli często dobrze sprawdza się połączenie maty ze śpiworem. Nawet latem należy przygotować się na znacznie chłodniejsze noce, szczególnie gdy planujemy spać przy samej ziemi. Wśród akcesoriów stworzonych z myślą o biwakach można znaleźć też dmuchane poduszki i maty samopompujące się, co jest rozwiązaniem dla osób oczekujących komfortu.

Zastanawiając się nad doborem odpowiedniego sprzętu do robienia posiłków, należy uwzględnić miejsce, w którym rozbijesz biwak. To oczywiste, że w lesie musisz unikać ognia, dlatego zdecyduj się raczej na kuchenkę z żarnikiem katalitycznym.

Zaopatrz się w praktyczny strój

Planując biwak, musisz zadbać o swój komfort termiczny. Niech letnia pogoda Cię nie zwiedzie, wciąż musisz być przygotowany na nagłe ochłodzenie, deszcz, a także spadek temperatury nocą. Przydatna okaże się zapewne bielizna termiczna, komfortowa odzież turystyczna, różne propozycje przedstawia np. wybór koszulek trekkingowych na Sportano, a także odpowiednie obuwie. Oczywiście konkretny ubiór należy dopasować do kierunku wyjazdu. Inne rzeczy spakujesz, wybierając plażę, a inne wyjeżdżając w wymagające tereny górskie. W każdym przypadku będzie liczyć się swoboda, jednak warto postawić raczej na przylegające elementy stroju, co może okazać się pomocne w ochronie przed insektami czy otarciami. Poza tym przyda się czapka, długie skarpetki, ciepła bluza z kapturem i kurtka – modele przeciwiatrowe znajdziemy na przykład na stronie https://sportano.pl/odziez-turystyczna-i-trekkingowa/kurtki-turystyczne/kurtki-przeciwwiatrowe.

Do biwaku należy odpowiednio się przygotować, jeśli chcesz należycie odpocząć, a nie martwić się o zbędne rzeczy. Pamiętaj też o zachowaniu ciszy i czystości – pozostaw miejsce w takim stanie, w jakim je znalazłeś!