Z ponad 600 wolnych lokali miasto ma w planach wyremontować 344 mieszkania, a prawie drugie tyle przeznaczyć na wynajem za remont. Dodatkowo gmina posiada także kilkadziesiąt mieszkań w centrum Szczecina, które zamierza sprzedać.
Pod koniec czerwca miasto miało w swoich zasobach 667 wolnych lokali mieszkalnych zarządzanych przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jak poinformowała Anna Szotkowska, w planach jest wyremontowanie 344 lokali mieszkalnych, a prawie drugie tyle (299) przeznaczyć do wynajmu w zamian za wykonanie remontu na koszt przyszłych najemców.
Mieszkańcy coraz częściej zainteresowani mieszkaniem za remont
„Poza remontami realizowanymi przez gminę, istotne jest także wspieranie działań remontowych wykonywanych przez mieszkańców” – podkreśla zastępczyni prezydenta Szczecina i przypomina o Programie Małych Ulepszeń.
„Dzięki zachęcającym warunkom dofinansowania, możliwe jest samodzielne wykonanie modernizacji, w tym toalety, łazienki lub łazienki z toaletą. Dodatkowo dofinansowaniem objęte są także koszty wykonania dokumentacji technicznych oraz dokonania odbiorów technicznych. W praktyce oznacza to całkowite pokrycie tych kosztów w ramach dofinansowania” – zapewnia Anna Szotkowska. Dodajmy, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku do ZBiLK-u wpłynęło 350 wniosków dotyczących programu „Mieszkanie za remont”, a 100 rodzin otrzymało klucze. To prawie dwa razy więcej niż w ubiegłym roku.
Duże zainteresowanie programem wynika m.in. z coraz wyższych cen najmu na wolnym rynku i droższych kredytów mieszkaniowych. W trakcie wykonywania prac nie jest naliczany czynsz. Podczas remontu przyszły wynajmujący płaci tylko za zużyte media.
Do kupienia i nie do zamieszkania
Duża część z nich znajduje się w ścisłym centrum miasta, przy takich ulicach jak Bolesława Śmiałego, Śląska, Małopolska, Kopernika, Piłsudskiego, Kaszubska, Bałuki, Łokietka. Jest także kilka mieszkań przy al. Papieża Jana Pawła II, al. Wyzwolenia oraz al. Piastów.
Oferty lokali gotowych do zasiedlenia, nabory wniosków przyszłych najemców w zamian za wykonanie remontu na własny koszt prowadzone są w sposób ciągły i publikowane są na stronie internetowej ZBiLK.
Miasto posiada także lokale, które obecnie nie nadają się do zamieszkania. Jest także część lokali, które znajdują się w budynkach wspólnot mieszkaniowych, ale są wyłączone z wynajmu z uwagi na planowane remonty części wspólnych lub modernizacje całych budynków.
Komentarze
0